Pazar, 22 Temmuz 2018
Free website traffic to your site!

İrlanda Senatosu İsrail Yerleşimcileriyle Ticareti Yasaklıyor

İrlanda Senatosu, uluslararası yasalar uyarınca yasadışı sayılan İsrail yerleşimleri de dahil olmak üzere, dünya çapında altındaki bölgelerde üretilen mal ve hizmetlerin ithalatını veya satışını yasaklayan bir yasaya destek verdi.

Önerilen yasa 20 ila 25 tür mal ve hizmetlerde ticaret yapma kısıtlamasını öngörüyor; yasa teklifi bağımsız bir senatör tarafından sunuldu ve iktidardaki Gael partisi hariç tüm siyasi partilerinin desteğini aldı.

Tasarı şimdi görüşme ve oylama için alt meclise gidecek.

Kurtuluş Örgütü’nün liderlerinden Saeb Erekat, olayı “tarihi” olarak adlandırdı ve diğer ülkeleri de aynısını yapmaya çağırdı.

Erekat yaptığı açıklamada, “Bugün İrlanda Senatosu uluslararası topluma ve özellikle de Birliği’nin geri kalanına açık bir mesaj gönderdi: İki devletli çözümden söz etmek somut önlemler almada yeterli değildir” dedi.

“İsrail yerleşimleriyle ticaret yapanlar, Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkının sistematik olarak reddedilmesinde dolayı suçluydu” diye ekledi.

‘Kötü muamele ve aşağılama’

Kuzey Carolina Üniversitesi görevlisi Barry Trachtenberg Winston-Salem, yaptığı açıklamada “İrlanda’nın bu cesur eylemi, İsrail’e önemli bir mesaj göndererek, ’yı işgal etmesi ve yasadışı yerleşimlere verdiği açık desteğin uluslararası toplum tarafından göz ardı edilmesine devam edilmeyeceğine dair önemli bir mesaj oldu” dedi.

“Bugünkü İrlanda Senatosu’nun kararı, işgal altındaki topraklarda Filistinlilerin günlük olarak yaşadığı kötü muamele ve aşağılamalara son verilmesini önemseyen bütün devletlerin katılması gereken bir karardır.”

İsrail dışişleri bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nahshon, seçimlerin “Orta Doğu’daki diplomatik süreç üzerinde olumsuz bir etkisi” olacağını söyledi.

“İrlanda Senatosu’nun girişiminin saçmalaması, boykottan etkilenen İsrail sanayi bölgelerinde çalışan pek çok Filistinlinin geçimine zarar verecektir” dedi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

AB’den Google’a 5 Milyar Dolar Ceza

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Google’a Android işletim sisteminin piyasada haksız hakimiyet kurması nedeniyle 5 milyar dolar …

‘AB, Türkiye İle Müzakereleri Vakit Geçirmeksizin Sonlandırmalı’

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile müzakereleri vakit geçirmeksizin sona erdirilmesi gerektiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir