Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

İran’dan Trump’a cevap: Teklif değersiz

İran Dış İlişkiler Stratejik Konseyi Başkanı Kamal Kharazi, 'ın teklifini değersiz bulduğunu belirtti.

Kharazi, yarı resmi Fars haber ajansında yer alan açıklamasına göre, " ile müzakerelerdeki kötü deneyimlerimiz ve 'li yetkililerin sözlerinden dönmelerini dikkate aldığımızda Trump'ın teklifinde bir değer görmememiz doğal" dedi.

Trump'ın teklifi

ABD Başkanı Trump, ülkesini İran nükleer anlaşmasından çıkarmasının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan ile ilişkilerin nasıl geliştirileceğini görüşmek istediğini ve bu görüşmeye dair herhangi bir ön şartı olmadığını belirterek dün, "İsterlerse görüşeceğiz" demişti.

ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi

Trump, Mayıs ayında 2015 yılına altı büyük devlet ile İran arasında imzalanan nükleer anlaşmadan ABD'yi tek yanlı olarak çıkarmış ve diğer ülkelere de 4 Kasım itibarıyla İran'dan alımını durdurmalarını, yoksa kendilerine de finansal yaptırım uygulanacağını söylemişti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 'ın, ABD'nin petrol satışlarını engelleme tehditlerine direneceğini vurgulamış, "Amerikalılar İran'ın petrol ihracatını sıfırlamaktan söz ediyorlar, belli ki bunun sonuçlarını düşünmemişler" demişti.

İran daha sonra ABD ve bölgedeki Arap müttefiklerini Hürmüz Boğazı'nı kapatmakla tehdit etmişti.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

ABD Filistin’deki başkonsolosluğunu kapatıyor

ABD Filistinlilere hizmet veren diplomatik ilişkilerini, Mayıs ayında Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdığı ABD büyükelçiliği içinde …

Trump: Kaşıkçı kesinlikle ölmüşe benziyor

ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı'nın 'kesinlikle ölmüşe benzediğini, sonuçlarının ağır olacağını' belirtti. ABD Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.