Pazar, 22 Temmuz 2018
Free website traffic to your site!

Irak’ta Füzeler ABD’ye Çevrildi İddiası

Irak Başbakanı Haydar Abadi, Haşdi Şabi’ye bağlı grubunu, güçlerine saldırı düzenleme ihtimaline karşı uyardı.

Arabi Cedid sitesinde yer alan haberde, Abadi ile anlaşmazlıklarına vurgu yapılarak, özellikle Elbukemal bölgesinde milislere yapılan saldırı sonrası Hizbullah’ın misilleme yapmaya niyetlenmesinin, aradaki mesafeyi iyice açtığı belirtildi.

Irak medyası, Hizbullah’ın, Irak- sınırı boyunca gelişmiş füzeler yerleştirdiğine yer verdi.

Iraklı bir yetkiliye dayandırılan bilgiye göre Hizbullah, Elbukemal bombardımanına misillleme olarak ABD tarafından kullanılan Anbar’ın batısındaki “Ayn ” üssünü vurmayı planlıyor.

Bir gün önce bu milis grubu tarafından yapılan açıklamada, “Sözkonusu bombardımanın İsrail ve ’ya karşı kapısını araladığı ve bu karardan kesinlikle dönülmeyeceği” savunuldu.

Pazarı gecesi, Irak-Suriye sınırındaki Elbukemal bölgesi yakınlarında milislerini konuşlandıran Hizbullah’a hava saldırıları düzenlenmişti. Elbukemal’deki bombardımanda Hizbullah üyesi 24 milis öldü, 10 milis de yaralandı. Haşdi Şabi saldırıdan ABD hava kuvvetlerini sorumlu tuttu.

Saldırıdan sonra Haşdi Şabi, olayın araştırılması için bir komisyon görevlendirdi. Araştırma sonucunun Abadi’ye sunulacağı bildirildi.

ABD Merkez Komutanlığı Sözcüsü Josh Jacques, “Sadece Amerika değil, karşıtı koalisyonun hiçbir üyesi böyle bir saldırıda bulunmamıştır” açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri ABD, IŞİD’e karşı mücadelede Irak’ta Haşdi Şabi birliklerine hava desteği sunmuştu.

CNN’nin üst düzey ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberine göre ise saldırı, İsrail hava kuvvetleri tarafından Esad’a yakın güçlere karşı yapıldı.

Abadi de konuya ilişkin Hizbullah yönetimine, Irak topraklarında ABD güçlerine karşı saldırı ihitmaline karşı uyarıda bulundu.

Abadi’nin ofisinden bir üst düzey yetkilinin aktardığına göre, Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi Muhendis’e, “Olası bir saldırıda Washington’ın cevabı daha sert olacak ve Hizbullah’ın bu adımı Irak’ta kanlı bir savaşa yol açacak” mesajı iletildi.

İran destekli Şii örgütler, ABD ve İsrail’e karşı sık sık tehditler içeren mesajlar yayınlasa da çatışmanın sahaya taşınmasına yönelik adım atmıyor.

Aynı yetkili, Hizbullah yetkililerinden Şeyh Ebu Kazım’ın ABD güçlerine saldırı düzenlenmesi için 2 gündür Bağdat’ta Haşdi Şabi komutanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Hedef alınmak istenen noktanın ise ABD’nin Anbar’ın batısında kullandığı “Ayn Esed” üssü olduğu kaydedildi.

Xed Press’in Haşdi Şabi kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Hizbullah milisleri, savaş uçaklarına karşı etkili gelişmiş füzeler elde etti ve ABD ile İsrail hava kuvvetlerini hedef almak için Irak-Suriye sınırına yerleştirdi.

Bugün Irak’ın başkenti Bağdat’ta Hizbullah milisleri ile polis arasında yaşanan çatışmada 3 polis yaralandı. Kentte olağanüstü saatler yaşandı.

Kaynak:K24

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail Gazze’ye Saldırı Başlattı

İsrail ordusu, Gazze’ye savaş uçakları, tank ve toplarla düzenlediği saldırının devam ettiğini duyurdu. İsrail ordu …

IŞİD: Düzinelerce Rejim Askeri Ve Milis Öldürdük

Deir Ez Zur’un batı kırsalında bir bombalı araç saldırısı düzenlendiği bildirildi. IŞİD medya kaynakları, savaşçılarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir