Pazar, 22 Temmuz 2018
Free website traffic to your site!

Irak Polisi, Hizbullah Tugaylarıyla Çatıştı

Polisi ve İran destekli Hizbullah Tugayları, Bağdat sokaklarında karşı karşıya geldi. Çatışmada en az 3 kişi yaralandı.

Yerel kaynaklar, olayın Bağdat’ın doğusunda devriye görevindeki Irak Polisinin bir aracı sağa çekmesinin ardından patlak verdiğini aktardı.

Kısa süre içinde olay yerine gelen Hizbullah Tugayları, polise ateş etmeye başladı. Karşılıklı çatışmada iki polis ve bir Hizbullah milisi yaralandı.

Kaynaklar, çatışmanın ardından Irak polisinin Hizbullah Tugaylarına ait karargahın etrafını sardığını belirtti. , saldırıya adı karışan milisin tutuklanmasının ardından sona erdi.

Hizbullah Tugaylarının karargahına yönelik operasyonda Irak’ın nüfuz sahibi milletvekillerinden birinin de yer aldığı kaydedildi.

Çatışma, Şii örgütün Irak- sınırında hava saldırısına uğramasından bir hafta sonra geldi. Grup ve İsrail’i sorumlu tutarken iki ülke de saldırıda yer aldıklarını doğrulamadı.

Irak polisi ile Hizbullah Tugayları arasındaki çatışmanın ülkedeki emniyet gücünün kimin elinde olacağını belirlemek için yürütülen güç mücadelesinin sonucu olduğu değerlendiriliyor.

Hizbullah Tugayları, Haşdi Şabi bünyesinde faaliyet gösteren bir grup.

Birleşik Devletlerinin 2003 yılında ettiği Irak’ta yabancı birliklerin çekilmesinin ardından ülke yönetimi Şii siyasetçilere devredildi.

Haşdi Şabi, dağılan Irak ordusunun yerine, şiddet içerikli mezhebçi politikalarıyla hatırlanan eski başbakan Nuri El tarafından 2014 yılında kurulmuştu.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail Gazze’ye Saldırı Başlattı

İsrail ordusu, Gazze’ye savaş uçakları, tank ve toplarla düzenlediği saldırının devam ettiğini duyurdu. İsrail ordu …

IŞİD: Düzinelerce Rejim Askeri Ve Milis Öldürdük

Deir Ez Zur’un batı kırsalında bir bombalı araç saldırısı düzenlendiği bildirildi. IŞİD medya kaynakları, savaşçılarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir