Pazartesi, 24 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Irak ile ABD Arasında Haşdi Şabi Krizi

'nin - sınırında bulunan Haşdi Şabi birimlerine hava saldırısı düzenlediği açıklamaları sonrası Irak hükümeti ile mücadele eden birime saldırmanın ’e destek anlamına geldiğini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Irak-Suriye sınırında Haşdi Şabi mevzisine düzenlediği saldırıyı kınayarak, bu saldırının IŞİD’e destek anlamına geldiğini bildirdi.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Suriye veya Irak'ta IŞİD örgütüyle mücadele eden güçlerin hedef alınmasını kınıyoruz. Dünyayı bu tür örgütleriyle mücadele etmeye çağırırken, güçlerinin de bu güçlerle dayanışma ve koordinasyon içerisinde olmasını bekliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Haşdi Şabi militanlarının hava saldırısında hedef alınması iddiasına ilişkin ise açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Hangi isim altında olursa olsun, eden güçlerin hedef alınması IŞİD’e yardım ve yeniden örgütlenmesi için destek demektir."

Haşdi Şabi'den dün yapılan açıklamada, ABD savaş uçaklarının milis gücünün Irak-Suriye sınırındaki mevzilerinden birini hedef aldığı ve saldırıda 22 militanın öldürüldüğü belirtilmişti.

IRAK SALDIRIYI REDDETTİ

Irak Savunma Bakanlığı ise ABD'nin Irak-Suriye sınırında Irak güçlerine herhangi bir hava saldırısı düzenlemediğini duyurmuştu.

Bakanlığa bağlı Güvenlik Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Haşdi Şabi de dahil Irak güçlerinin, Suriye sınırında ABD tarafından herhangi bir saldırıya maruz kalmadığı kaydedilmişti.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Dolar yeni haftaya 6.30 seviyesinde başladı

Dolar kurunda Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) açıklanması sonrası dalgalı bir görünüm izleniyor. Dolar/TL bugüne 6,3149 …

“Brunson yakın zamanda serbest bırakılabilir”

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesindeki haberde, gazeteye açıklama yapan Türk ve Amerikan yetkililerin demeçleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.