Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

İBDA’nın mimarı Salih Mirzabeyoğlu hayata gözlerini yumdu

4 Mayıs gecesi kendini iyi hissetmediği gerekçesiyle Yalova Devlet Hastanesi’ne gelen, İBDA-C davasından yargılanıp 2016 yılında beraat eden Salih Mirzabeyoğlu, beyin kanaması nedeniyle acilen ameliyata alınmıştı.

2-3 GÜN FİŞE BAĞLI BEKLETİLECEK

Ameliyatın ardından yoğun bakıma alınan Salih Mirzabeyoğlu’nun bugün beyin ölümünün gerçekleştiği bildirildi. Mirzabeyoğlu, prosedür gereği fişe bağlı olarak 2-3 gün daha bu şekilde bekletilecek.

MAĞDURLARINDANDI

Gerçek adı Salih İzzet Erdiş olan Salih Mirzabeyoğlu, 28 Şubat döneminde ‘Anayasal düzeni silah zoru ile değiştirmeye teşebbüs etmek’ suçlamasıyla İBDA-C davasında yargılanmış, müebbet hapis cezası nedeniyle 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yeniden yargılanıp 2016’da beraat etmişti.

Fetih Medya

Salih Mirzabeyoğlu kimdir öldü mü son durumu nedir? Kamuoyunda ‘Salih Mirzabeyoğlu’ olarak tanınan Salih İzzet Erdiş’in kim olduğu merak ediliyor. İBDA/C davasından hükümlüyken talebi üzerine yeniden yargılanmasına karar verilerek tahliye edilen, kamuoyunda “Salih Mirzabeyoğlu” olarak tanınan Salih İzzet Erdiş, yargılandığı davada, her türlü kuşkudan uzak, hukuka uygun kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat edilmişti. Peki Salih Mirzabeyoğlu son durum nedir? Mirzabeyoğlu’nun beyin ölümünün gerçekleştiğinin açıklanmasının ardından aile Mirzabeyoğlu’nun İstanbul’a naklini istedi. Yaşam destek ünitesine bağlı olarak mevcut durumu korunan Mirzabeyoğlu, uzman hekim kontrolünde ambulans ile Devlet Hastanesi’nden İstanbul Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi.

Salih Mirzabeyoğlu kimdir öldü mü? Salih Mirzabeyoğlu son durum nedir? Mirzabeyoğlu’nun beyin ölümünün gerçekleştiğinin açıklanmasının ardından aile Mirzabeyoğlu’nun İstanbul’a naklini istedi. Yaşam destek ünitesine bağlı olarak mevcut durumu korunan Mirzabeyoğlu, uzman hekim kontrolünde ambulans ile Yalova Devlet Hastanesi’nden İstanbul Siyami Ersek Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Peki, Salih Mirzabeyoğlu kimdir, kaç yaşındadır? 28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998’de gözaltına alınmıştı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

SALİH MİRZABEYOĞLU KİMDİR?

Gerçek adı Salih İzzet Erdiş olan Salih Mirzabeyoğlu, 28 Şubat döneminde “Anayasal düzeni zoru ile değiştirmeye teşebbüs etmek” suçlamasıyla İBDA-C davasında yargılanmış, müebbet hapis cezası nedeniyle 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yeniden yargılanıp beraat etmişti.

Salih Mirzabeyoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan’da doğdu. ’de Fatih İlkokulu (1962), Mehmetçik Ortaokulu’nu (1965) bitirdi (1968). Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali’de Sabah gazetesinde yayınlanmaya başladı (1965). 1968 yılında Atatürk Lisesi’ni bitirdi. 15 yaşında Necip Fazıl Kısakürek ile karşılaştı ve Nakşibendi tarikâtına katıldı.

Mirzabeyoğlu’nun ismi 1970′ lerde duyulmaya başlandı. İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncıların kurucusuydu. Derneğin politikalarının savunulduğu Gölge ve Akıncı Güç gibi dergileri çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek onun kaleminden çok etkilenmiş, ”Benim 40 senedir aradığım ses buydu” demişti.

1975 yılında gölge adlı dergi çıkarttı ve ilk defa Mirzabeyoğlu soyadını orada kullandı. Akıncı Güç (1979) adlı dergi çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek yönetimindeki Büyük Doğu-Rapor (1979-80) seçkisinde yazılar yazdı. 1991 yılında ’nın Irak’a saldırmasıyla oluşan dönemin siyasi atmosferi içerisinde tutuklandı.

28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998’de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. Bolu F Tipi Cezaevi’ne konulan Mirzabeyoğlu, 23 Temmuz 2014 tarihinde talebini kabule değer gören İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla tahliye edilmişti.

Peki Salih Mirzabeyoğlu kimdir? Merak edenler için hayatı ve biyografisi…

İslami Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA/C) davasından hükümlüyken yapılan yeniden yargılama sonucu 2016 yılın beraat eden Salih Mirzabeyoğlu, Cuma günü geçirdiği beyin kanaması sonucu hastaneye kaldırıldı. Acil ameliyata alınan Mirzabeyoğlu’nun beyin ölümü gerçekleşti.

Fetih Medya

4 Mayıs tarihinde Yalova Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde tedavi altına alınan Salih Mirzabeyoğlu’nun beyin ölümünün gerçekleştiği öğrenildi. Ailesinin isteği üzerine yaşam destek ünitesine bağlı olarak mevcut durumunun korunduğu öğrenildi.

Fetih Medya

SALİH MİRZABEYOĞLU KİMDİR?

Asıl adı Salih İzzet Erdiş olan Salih Mirzaoğlu, 10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Aslen Bitlisli’dir. Baba tarafı ’un Mirzabeyler aşiretinden olup, soyu Halid bin Velid’e dayanmaktadır. Anne tarafı ise Bursalı’dır.

Salih Mirzabeyoğlu, ilkokul eğitimini 1962 yılında Eskişehir’de Fatih İlkokulunda tamamlamış, ortaokul eğitimini 1965 yılında Mehmetçik Ortaokulunda, lise eğitimini 1968 yılında Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. Şiir yazma yeteneği küçük yaşlardan beri var olan Mirzabeyoğlu’nun lise döneminde yazdığı şiirler İstanbul Babıali’de Sabah gazatesinde basılmıştır. Aynı zamanda Milli Nizam Partisi gençlik kolları çevresinde faaliyetlerde bulunmuştur. Salih Mirzaoğlu, lisans eğitimini kazandığı Hukuk Fakültesinde okumak için İstanbul’a gelmiş ancak tahsiline bir dönem devam ederek yarıda bırakmıştır.

Fetih Medya

Lise yıllarında Necip Fazıl Kısakürek onun kaleminden çok etkilenmiş “Benim 40 senedir aradığım ses buydu” demişti. Bu vesile ile Necip Fazıl Kısakürek ile tanışmış ve Nakşibendi tarikatına girmiştir. Ardından 1970 yılında İslami gençlik hareketlerinden biri olan Akıncıları kurarak ismini İslam alemine duyurmaya başlamıştır. 1975 yılında İslamcı mücadele tarihinde önemli bir yere sahip olan Gölge Dergisini çıkartmıştır. Mirzabeyoğlu soyadını ilk defa Gölge adlı dergiyi çıkarttığında kullanmaya başlamıştır.

Mirzabeyoğlu, genç yaşına rağmen sözüne itibar edilen, konferanslar veren bir kimseydi, çevresinde İslam’a gönül veren dinamik gençler toplamaktaydı. Gölge (1975-78), Akıncı Güç (1979), Büyük Doğu-Rapor ( 1979-80), geniş gençlik kitlelerinin onu tanımaya başladığı yayınlardır. 1979-1980 yıllarında, Necip Fazıl’ın Rapor isimli dergilerinde ideolojik-politik perspektiflerini yazmıştır. Aynı dönemde Salih Mirzabeyoğlu ilk eserlerini de vermeye başlamış, Bütün Fikrin Gerekliliği, İdeolocya ve İhtilal, Necip Fazıl’la Başbaşa, Kültür Davamız, İstikbal İslamındır gibi eserleri bu dönemde çıkarmıştır.

Fetih Medya

1983 yılında Necip Fazıl Kısakürek öldüğünde Salih Mirzabeyoğlu, 33 yaşındaydı ve bir yıl sonra 1984 yılında İslami Büyük Doğu Akıncıları (İBDA)’yı kurdu. İBDA da hem fikriyatın ve davanın adı, hem de onun dile getirildiği yayınevinin adıdır. 1999 yılına kadar kırktan fazla eser vererek İbda Külliyatı’nı oluşturmuştur. Gölge ve Akıncı Güç dergileri döneminden gelen bir arkadaş grubu yanındadır. Bunlarla beraber İBDA’ya ilgi duyan gençlik zümreleri oluşmaya başlar. 1986 yılında Tavır dergisini çıkararak bu gençlik de ilk defa ses verir.

1986 – 1990 arası dönem, Salih Mirzabeyoğlu’nun iç ve dış mihraklar nezdinde dikkat çekmeye başladığı bir dönem olur. 1990’da Ak- Doğuş dergisinin çıkmasıyla bu dikkat, en yüksek noktasına erişir. Artık İBDA fikriyatı çevresinde yeni ve dinamik bir gençlik zümresi oluşmuştur. 1991 yılında Körfez savaşını ve ABD’nin Irak’a gerçekleşen saldırısını eden gösterilere katılmış ve bu gösterilerden sorumlu tutularak tutuklanmıştır. 3,5 ay hapis yatmıştır.

Fetih Medya

Bunun ardından İBDA fikriyatını benimseyen gençlik, protesto gösterilerine başlar ve bu gösteriler bir süre sonra küçük çaplı şiddet eylemlerine dönüşür. Taraf dergisini çıkarırlar ve Taraf dergisi, bu eylemlerin dayanak noktası olur.

28 Şubat askeri darbesiyle birlikte bir gün çocuğunu okula götürürken 1998’de gözaltına alındı. Hakkındaki suçlama sonrasında yasadışı İBDA-C örgütüne liderlik yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Savunmasında kendisini bir teorisyen olarak bıçak yapan birine benzetecekti. İsteyen et keser, isteyen o bıçağı başka amaçlarla kullanırdı. 2001 yılında idamla yargılandı, idam cezası kaldırılınca ömür boyu hapse çarptırıldı. 16 yıl ceza evinde yattıktan sonra 22 Temmuz 2014 tarihinde tahliye oldu.

Fetih Medya

Salih Mirzabeyoğlu’nun kitapları;

* Bütün Fikrin Gerekliliği – İktidar Siyaset Hareket
* İstikbâl İslâmındır – Denenmemiş Tek Nizam
* Tilki Günlüğü 6 Cilt
* Başyücelik Devleti -Yeni Dünya Düzeni
* Telegram – Zihin Kontrolü
* Parakutâ – ’nın Romanı
* Yağmurcu – Gerçekliğin Peşinde
* Hukuk Edebiyatı – Nizam ve İdare Ruhu
* İşkence – Gözlem
* Şiir ve Sanat Hikemiyatı – Estetik ve Ahlâk
* İktisat ve Ahlâk – İktisada Giriş
* Hikemiyat – Tefekkür ve Hikmet
* Kavgam 2 Cilt – Necip Fazıl
* Marifetname – Süzgeç ve Şekil
* Dil ve Anlayış – Dil ve Diyalektik
* İslama Muhatap Anlayış – Teorik Dil Alanı
* Necip Fazıl’la Başbaşa – İntibâ ve İlhâm
* Kültür Davamız – Temel Meseleler
* İdeolocya ve İhtilâl – Kavganın İçinden
* Yaşamayı Deneme – KİM’in Romanı
* Ölüm Odası – B Yedi
* Kökler – Necip Fazıl’dan Es-Seyyid Abdülhakim Arvasi’ye
* Müjdelerin Müjdesi – Hikayeler
* Gölgeler – Roman
* Sahabilerin Rolü ve Manası – Fikir
* Hakikat-i Ferdiyye – Fikir
* Üç Işık – Fikir
* İBDA Diyalektiği – Fikir
* Kayan Yıldız Sırrı – Şiir
* Aydınlık Savaşçıları – Şiir
* Erkam (Hayat, Sayı, Matematik) – Fikir
* Büyük Muztaribler 4 Cilt – Düşünce Tarihine Bakış
* İnsan (Erkek-Kadın) – Fikir
* İnsan (Büyük Doğu-İBDA) I – II
* Sefine – Fikir
* Madde Nedir?
* İman ve tefekkür
* Berzah – Fikir
* Esatir ve mitoloji
* Ölüm Odası – B-Yedi “Giriş”

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Almanya Suudi Arabistan’a silah satışını onayladı

Alman hükümeti aralarında Suudi Arabistan’ın da olduğu Ortadoğu ve Körfez ülkelerine Alman şirketlerin silah ihracatını …

ABD ‘Terörizm 2017’ raporundan YPG’yi çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığınca yayınlanan Terörizm 2017 Ülkeler Raporu'nun Türkiye bölümünde 'FETÖ'den bahsedilirken, geçen yıl raporda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.