Pazar, 24 Haziran 2018
Free website traffic to your site!

HRW: İsrail’in Ölümcül Güç Kullanması ‘Savaş Suçlarına Dönüşebilir’

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yaptığı açıklamada, İsrail’in son haftalarda Şeridi sınırı boyunca Filistinli protestoculara karşı ölümcül güç kullanmasının suçlarına yol açabileceğini söyledi.

Örgüt, İsrail’i bir tehdit oluşturmayan Filistinli göstericilere karşı “ölümcül niyetle” canlı mühimmat kullanmakla suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson, “İsrail’in yaşama karşı yakın bir tehdit olmadığı zaman dahi ölümcül güç kullanmasında artış yaşandığını” söyledi.

“Uluslararası toplum, İsrail askerlerinin davranışlarını aklayan ’nin Güvenlik Konseyi vetosuyla uluslararası hesap verebilirliğini bloke ediyor.”

Kuşatılmış sahil şeridindeki Filistinliler, evlerine dönme haklarını talep eden gösterileri düzenliyor ve toprakları 70 yıl önce İsrail güçleri tarafından edildi.

İsrail kuvvetleri 124 Filistinli’yi öldürdü ve 3 bin 800’den fazla insanı yaraladı.

En az 40 Filistinlinin, İsrail’in Gazze sınırındaki eylemlerinde uğradığı sonucunda kol ve bacaklarının kesilmesi gerekiyor.

İsrailli yetkililer, askerlerinin kendilerini savunma amaçlı hareket ettiklerini ve protestocuları çitleri ihlal etmekten alıkoymak için angajman kurallarına bağlı kaldıklarını iddia ediyorlar.

HRW raporu, İsrail’in “aşırı güç kullanımı” nı kınayan bir kararı oylamak üzere yapılacak bir Genel Kurul toplantısından önce geldi.

Bu arada ABD, 2 Haziran’da Kuveytli sivillerin korunmasını talep eden bir BM Güvenlik Konseyi kararına karşı oy kullandı.

İsrail, geçtiğimiz on yıl boyunca Gazze Şeridi’ndeki üç savaşında savaş suçları işlemekle suçlanıyor.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Nikaragua’da Anlaşmaya Rağmen Çatışmalar Devam Ediyor

Nikaragua’da hükümet ve muhalif gruplar arasında şiddet olaylarını sona erdirme konusunda anlaşma sağlanmasına rağmen sular …

ABD İsrail İçin BM İnsan Hakları Konseyi’nden Çıkıyor

Birleşmiş Milletler çevrelerinden edinilen bilgilere göre ABD, BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkacağını açıklayacak. ABD Dışişleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir