Salı, 18 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

‘Hizbullah’ Beyrut’ta Müstakbel Hareketi’ni provoke ediyor

: Tamara Cemaluddin

Lübnan’daki parlamento seçimlerinin resmi sonuçlarının ilan edilmesinden birkaç saat sonra başkent Beyrut, dün akşam, Müstakbel Hareketi ve Hizbullah destekçileri arasında yaşanan bir kargaşaya tanık oldu. Motosikletli bazı kişiler arasında sokaklarda çatışmalar yaşandı.

destekçileri, ellerinde parti bayrakları ve eski Başbakan Refik el- Hariri’nin posterleriyle başkent sokaklarında motosiklet sürmeye kalkıştı. Ardından Aise Bakkar bölgesine geçtiler. Parti taraftarlarının kullanarak çevreye ateş açmaları sonucunda herhangi bir yaralanma olayının meydana gelmediği kaydedildi. Ordunun, ortamı sakinleştirmek için müdahale edebileceği belirtili. Toplumsal huzuru ihlal eden ve ateş açanların, gözaltına alınıp yetkili mahkemeye sevk edileceği bildirildi.

İçişleri Bakanı Nihad el-Meşnuk, dün akşam, Beyrut’ta 72 saat boyunca motosiklet kullanılmasını yasakladı. Söz konusu yasaklamanın pazartesi günü başkent Beyrut’taki güvenlik durumunu kontrol altına alma, kamu yararının gözetilmesi ve sivil barışın gereklilikleri nedeniyle gerçekleştirildiği ifade edildi.

Müstakbel Hareketi Medya İşleri Genel Koordinatörü Abdusselam Musa, “Hizbullah, Beyrut ve dışında daima şiddet faaliyetlere başvuruyor. Dün yaşanan sorun, partinin ülkede fitne çıkarma girişimlerinden başka bir şey değildi” şeklinde konuştu.

Musa, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Beyrut, dün, ellerinde Hizbullah bayrakları taşıyan silahlı ve motosikletli eylemcilere tanıklık etti. Yalnızca Sünni bölgeyi değil ayrıca ağırlıklı olarak Hristiyanların bulunduğu Eşrefiyye bölgesi ve ’da başka çeşitli bölgelerini de provoke ettiler” ifadelerini kullandı.

Musa, olayların 7 Mayıs’ta meydana geldiği göz önünde bulundurulduğunda bu eylemleri, halkın huzuruyla ve ateşle oynamak olarak niteledi. Hizbullah üyeleri 7 Mayıs 2008’de Beyrut sokaklarını istila etmeye çalışmış fakat başarısızlığa uğramıştı.

Abdusselam Musa, Müstakbel hareketinin tüm destekçilerine provokasyon girişimlerinin arkasından sürüklenmeme, güvenlik güçleri ve ordunun şehrin güvenliğini sağlama girişimlerine engel olmama çağrısında bulundu. Beyrut’taki ayaklanmalardan Hizbullah’ı sorumlu tuttu. Hizbullah ise şu ana kadar taraftarlarının çıkardığı kargaşa hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Öte yandan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, başkent Beyrut ve halkının onuru bizim haysiyetimizdir. Onlara verilen zarar bizim ve tüm Lübnanlıların onuruna dokunması anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

Beyrut sakinlerinin Şarku’l- Avsat’a yaptıkları açıklamalarda, bu sabah itibariyle normal hayatlarına ve günlük rutinlerine döndüklerini belirtti. Öte yandan güvenlik güçlerinin yoğun bir şekilde şehrin sokaklarına yayıldığı ve olası herhangi bir ihlali engellemek üzere önlemler alındığı bildirildi.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Katar, İdlib kararından memnun

Katar Dışişleri Bakanlığı, Soçi'de alınan İdlib'de silahsız bölge oluşturma kararının memnuniyet verici olduğunu açıkladı. Katar, …

Burkina Faso Batı Afrika’da cihat yanlılarının yeni cephesi mi?

Burkina Faso'da ülke çapında çatışmalar ve saldırılar hızla artıyor. Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.