Çarşamba, 26 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Hindistan’tan, Keşmir’de ‘merkezi yönetim’ ilanı


, Başbakan Müfti'nin istifasının ardından işgali altında bulunan eyaletinde ortaya çıkan yönetim boşluğunu gidermek için "merkezi yönetim" ilan etti.

Hindistan, Başbakan Mehbuba Müfti'nin istifasının ardından işgali altında bulunan Cammu eyaletinde ortaya çıkan yönetim boşluğunu gidermek için "merkezi yönetim" ilan ettiğini duyurdu.

Hindistan hükümeti, Devlet Başkanı Ram Nath Kovind'in onayıyla, eyaletin idaresinin yeni hükümet kurulana kadar geçici olarak Vali NN Vohra'ya devredilmesine karar verildiğini açıkladı.

Merkezi yönetim, seçilmişlerin yetkilerinin lağvedilerek eyalet yönetiminin tamamıyla merkezi yönetim tarafından üstlenilmesini öngörüyor.

Müfti, iktidardaki milliyetçi Hindistan Halk Partisi'nin (BJP) yerel kolunun, kendi liderliğindeki Halkın Demokratik Partisi (PDP) ile kurduğu koalisyondan çekilmesinin ardından istifa etmişti.

Hint yetkililer, yaptıkları açıklamalarda seçilmiş hükümetin düşmesini, eyalette bağımsızlık yanlısı direnişçilerle Hint güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda Hint ordusunun "elini rahatlatacak" bir adım olarak sundu. İçişleri Bakanı Rajnath Singh, "Güvenlik güçlerine teröristlere karşı düzenledikleri operasyonlar için elini rahatlatacak bir fırsat sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Keşmir'de 2015'ten bu yana üçüncü kez merkezi yönetim ilanı

Merkezi yönemin ilanının, arasında ayında ilan edilen ateşkesin bitmesinin ardından yapılması dikkati çekti.

Keşmir'de 2015'ten bu yana üçüncü kez merkezi yönetim ilan ediliyor. Daha önce 2015'te parlamento seçimlerinin ardından hükümet kurulamadığı için ve Başbakan Müfti Muhammed Seyid'in 2016 başında görevdeyken istifa etmesinin ardından merkezi yönetim ilan edilmişti.

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Irak’ta Hükümet Kurma Süreci Nereye Gidiyor?

Irak'ta hükümet kurma çalışmaları, tıpkı eskiden olduğu gibi mezhepsel hatlar ve Washington ile Tahran arasındaki …

Erdoğan: BMGK yaşanan zulümlere seyirci kalan bir yapı olmuştur

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi, veto hakkına sahip 5 üyenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.