Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Halid Şeyh Muhammed: Haspel hakkında konuşabilirim

CIA'in işkence uyguladığı 11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhamed, Gina Haspel hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

, 'de vekaleten başkanlık yapan Gina Haspel ile ilgili senatörlere bilgi aktarmak için izin istedi.

saldırılarının planlayıcısı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed, Senato onay duruşması öncesinde CIA başkanlığı adayı Gina Haspel hakkında milletvekilleri ile paylaşacak bilgileri olduğunu söyledi.

Times'ın haberine göre 2003 yılında 'da yakalanmasının ardından CIA tarafından defalarca işkence gören Muhammed, Gina Haspel hakkında ABD Senatosu ile 6 paragraflık bir bilgi paylaşmak için Guantanamo Körfezi mahkemesinden izin istedi.

Haspel uzun yıllar dünyanın farklı yerlerindeki CIA istasyonlarında gizli görevler üstlendi. Haspel'ın özellikle 11 Eylül sonrasında gerçekleşen gözaltı ve sorgulama programlarında ne gibi bir rol üstlendiği hakkında kafalarda soru işaretleri mevcut. Bu programların kapsamında şüphelilerin yasa dışı yollarla bir ülkeden diğerine götürülmesi ve suda boğulma hissi yaratan "waterboarding" adlı sorgulama yönteminin uygulanması da vardı.

Muhammed'in vermek istediği bilginin içeriği bilinmiyor. Avukatlarından biri olan Derek Poteet, Times'a verdiği röportajda bilgiyi paylaşamayacağını söyledi. Poteet talebin direkt olarak Muhammed'ten geldiğini ve savunma avukatlarının "bilginin önemli olduğunu kabul ettiklerini" söyledi.

Çok sayıda işkence gördü

CIA, Halid Şeyh Muhammed'e abirçok işkence uyguladı. ve Polonya'daki gizli hapishanelerde tutulan Muhammed'e uygulanan işkencelerden bazıları 183 kez uygulanan "waterboarding" işkencesi, uyku eksikliğine zorlanma, rektal rehidrasyon vs.

Haspel'in Muhammed'e uygulanan işkencelerde yer alıp almadığı kesin bir şekilde bilinmiyor. 2000'li yılların başında bir başka şüphelinin de işkence gördüğü, Tayland'daki bir hapishanenin başına getirilmişti. Haspel bu sorgulamaların video kayıtlarını yok etmekle suçlanmıştı.

11 Eylül saldırılarının planlayıcısı olduğu iddiasıyla Guantanamo'da tutulan Halid Şeyh Muhammed, kendisini yargılayan mahkeme heyetini Müslüman olmaya çağırmıştı.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Kolombiya’da kokain üretimi rekor kırdı

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC), 2017 yılında Kolombiya'nın kokain üretiminin rekor kırdığını açıkladı. …

Almanya Suudi Arabistan’a silah satışını onayladı

Alman hükümeti aralarında Suudi Arabistan’ın da olduğu Ortadoğu ve Körfez ülkelerine Alman şirketlerin silah ihracatını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.