Pazar, 23 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Guatemala’da BM Yanlısı Protestolara Özel Kuvvetli Önlem

Guatemala Yönetiminin, protestocuların parlamento oturumunu sonlandırmak için Kaibil özel kuvvetlerini görevlendirmesi, Başkan Jimmy Morales’in orduyu muhaliflerini korkutmak için kullandığını söyleyen muhalefet liderleri arasında öfkeyi tetikledi.

Kaibil özel kuvvetleri, ülkede korku verici tutumlarıyla tanınıyor.

Binlerce polis ve askerin konuşlandırılması, geçen ayın sonlarında destekli bir grev karşıtı komisyonun kapatıldığını duyurduğundan beri, Morales’in askeri güç gösterilerine başvurduğu son örnekti.

Bu hamle ve daha sonra komisyon başkanlığının Guatemala’dan engellenmesi, eleştirileri küresel zemine taşıdı ve Orta ülkesindeki sokak protestolarını artırdı.

Birçok Guatemalalı, 1996’da sona eren 36 yıllık iç ve 1970’lerde ve 1980’lerde birbirini izleyen askeri hükümetlerin hüküm sürmesinin ardından, iç güvenlik ve siyasi amaçlar için askeriyenin kullanılmasına karşı hassaslaşmış vaziyette.

Müttefiklerinden Kongre’deki Bağımsızlık Günü’nü kutlamak için yaptığı konuşmada alkış toplayan Morales “Guatemala’da düşüncenin özgürce ifade edilme imkanı var; ama özgürlük vurmak, taciz etmek, kırmak ya da lekelemek anlamına gelmiyor” dedi.

Morales “birlik için barış çağrımı tekrarlıyorum” diye konuştu.

Kaibil askerleri, yarı otomatik taşıyan kırmızı barakalarda binanın etrafında bir kordon oluşturdular. tarafından yapılan açıklamada, konuşlandırmaların cumhurbaşkanlığı güvenliği için normal tedbirler olduğunu kaydetti.

Aynı zamanda 2.000’den fazla polisin yer aldığı yoğun güvenlik varlığı, kalabalık protestocuları Kongreye yaklaşmasını engelledi.

Guatemala, 15 Eylül’de İspanya’dan bağımsızlığını kutluyor.

1970’lerde Guatemala’nın solcu gerillalarına karşı 200.000’den fazla insanın ölümüne neden olan bir isyanla-mücadele kampanyasıyla savaşmak için oluşturulan Kaibil’ler, sertlikleri ve sembolik bir katliamda yer almasından ötürü meşhurdu.

Ülkenin İnsan Hakları Ombudsmanı Jordan Rodas, resmi hesabından yaptığı bir açıklamada “Parlamentodaki ciddi oturumlara katılmayı reddediyorum, çünkü ordunun gereksiz ve göz korkutucu bir şekilde etmek için meşru bir hakka sahip olan bir etkinliğe katılmam mümkün değil” dedi.

Benzer duygular, güvenlik önlemlerini barışçıl bir protesto için orantısız olarak nitelendiren muhalefet milletvekilleri tarafından da dile getirildi.

Polis ve askerler, “daha fazla yolsuzluğa hayır” yazılı pankartları taşıyan çiftçilerin ve öğrencilerin üçüncü gününde yürüdükleri şehir merkezinin bazı bölümlerini kapattılar.

Protestocular Morales’in istifasını istiyor.

Morales geçtiğimiz ayın sonlarında, ülkenin Guatemala’daki Uluslararası Muhalefete Karşı Komisyon’un (CICIG) sunduğu anlaşmayı yenilememesi gerektiğini söylemişti kararla ilgili ciddi endişelerini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler ’nin ülkelerini uluslararası diktalardan kurtarmak isteyen yöneticilere karşı benzer tutum sergilediği biliniyor.

Protestocular “Başkanın CICIG’in devam etmesine izin vermesini istiyoruz. Daha fazla istemiyoruz ”dedi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

ABD, YPG’yi Terör Listesinden Çıkardı

ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü YPG militan grubunu 19 Eylül’de yayımlanan 2017 Ülke Terörizm Raporundan …

İbadetlerini Yerine Getiren Gençler Fiziksel Ve Zihinsel Olarak Daha Sağlıklı

Amerika Birleşik Devletleri ABD’de yapılan bir araştırmada, dindar olarak yetiştirilen gençlerin daha mutlu olduğu sonucuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.