Salı, 16 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Gazzeli Nevfel: Bacağımı Kaybedecek Hangi Suçu İşledim?

Gazzeli Nevfel, “Ben bir çocuğum. Barışçıl gösterilere katılmak için çıkmıştım. Üzerime neden ateş açtılar? Bacağımı kaybettim. Ömür boyu sakat kalacağım. Bacağımı kaybedecek hangi suçu işledim?” dedi.

Şeridi’ndeki “Büyük Dönüş Yürüyüşü” etkinlikleri kapsamında işgalci İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu tek bacağını kaybeden 11 yaşındaki Gazzeli Abdurrahman Nevfel’in büyüyünce kaleci olma hayali yarıda kaldı.

Artık tek derdinin kaybettiği bacağının yerine yürüyebileceği bir protez ayak takılması olan Nevfel’in büyüdüğü zaman kurduğu kaleci olma hayali, Gazze sınırında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu tek bacağını kaybetmesiyle hüsrana uğradı.

17 Nisan Salı günü işgalci İsrail askerlerinin kurşunlarına hedef olan Nevfel, iki gün aradan sonra Ramallah kentinde kaldırıldığı bir hastanede doktorlar tarafından bacağı kesildi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre işgalci İsrail ordusunun Filistinlilere karşı kullandığı mermi vücutta büyük tahribata ve parçalanmalara neden oluyor. Özellikle de vücut içinde patlayan mermiler başta olmak üzere uluslararası kanunlarca yasaklanmış ve mermiler kullanıyor.

Nevfel AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastaneden taburcu edildikten sonra koltuk değneği ile yürümeye çalıştığını, bunun kendisine çok zor geldiğini ve yorgunluk hissettiğini belirtti.

Bacağını kaybetmenin şokunu hâlen üzerinden atamayan Nevfel, işgalci İsrail ordusuna, “Bacağımı kaybedecek hangi suçu işledim?” diye seslendi.

“İsrail Askerlerinin Beni Neden Hedef Aldığını Anlamak İstiyorum?”

Nevfel, “Ben bir çocuğum. Barışçıl gösterilere katılmak için çıkmıştım. İsrail askerlerinin beni neden hedef aldığını anlamak istiyorum? Üzerime neden ateş açtılar? Bacağımı kaybettim. Ömür boyu sakat kalacağım.” diye feryat ederek, sınır çitlerinden uzak mesafede gösterinin bitmesinin ardından eve dönüş yolunda hedef alındığını söyledi.

Bacağını kaybettikten sonra hayatındaki her şeyin değiştiğini, sokakta normal şekilde yürüyebilmenin ise en büyük hayali hâline geldiğini söyleyen Nevfel, kendisini hedef alan İsrail askerine, “Rüyalarımı mermilerle öldüren ve ömür boyu beni engelli olmaya mahkûm eden o İsrailli askerin yargılanmasını ve hak ettiği cezayı almasını istiyorum.” ifadelerini kullandı.

gazzeli_nevfel_2.jpg

“Büyüyünce Kaleci Olmayı Hayal Ediyordum”

Bundan böyle arkadaşlarıyla top oynayamayacağını dile getiren Nevfel, “Büyüyünce kaleci olmayı hayal ediyordum. Ama bacağımı kaybettikten sonra bu hayalimi tekrar gözden geçirmem gerekiyor. Artık koltuk değneklerinin desteği olmadan ayakta duramıyorum.” dedi.

Nevfel, “İsrail’in kim olduğunu ve ordusunun Gazze’nin çocuklarına nasıl davrandığını dünyaya duyurmak için” hikâyesinin uluslararası alana taşınmasını ümit ederek, “Bundan böyle dünyaya gerçeği iletmek ve İsrail suçlarını açığa çıkarmak için büyüdüğümde gazeteci ve medya alanında çalışmak istiyorum.” diye sözlerine ekledi.

Neler Oluyor?

Gazze’nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin ’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıldönümünü etmek için “milyonluk yürüyüş” adını verdikleri gösteriler düzenliyor.

ABD Başkanı Donald ’ın 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağını açıklamasından sonra yeni büyükelçilik binası önceki gün yapılan resmî törenle açılmıştı.

İşgalci İsrail askerlerinin, Gazze sınırında ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek ve Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıldönümünü anmak isteyen göstericilere ateş açması sonucu 62 Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi gerçek mermiyle olmak üzere 3 bin 188 kişi yaralandı.

Katledilenlerden 8’i 18 yaş altı çocuklardan, yaralıların da 225’i çocuk ve 86’sı kadınlardan oluşuyor.

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Hastalıklı Medyayı Eleştirmek: Tadı Zaten Kaçmıştı, Artık Anlamsız

Alper Görmüş’ün Bahsettiği ‘gazeteciler,’ her manevralarından sonra kendilerine yöneltilen tepkilerden hastalıklı bir haz alıyor, keyifleniyorlar. …

CNN: Cemal Kaşıkçı öldürüldü

CNN International, Suudi gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu. CNN International, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü ve cesedinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.