Pazartesi, 15 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Gazze’deki Yaşam Koşulları Dayanılmaz Halde

Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) bugün, sınırındaki çit yakınında düzenlenen barışçıl gösteriler sırasında İsrail kuvvetleri tarafından düzinelerce Filistinlinin öldürülmesine yönelik kınama yayınladı.

ESCWA tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Savunmasız göstericilere karşı gerçek mermi kullanılması göz önüne alındığında orantısız güç kullanıldığı görülüyor. Uluslararası insan hakları hukuku yeniden ihlal ediliyor. İsrail ordusu, sivillerin yaşamını ve onurunu göz ardı ediyor.”

ESCWA bu durumu, arasında 11 yıldır Gazze’ye uygulanan ablukanın da olduğu İsrail’in belgelenmiş uluslararası hukuk ihlallerinden biri olarak değerlendirdi. İsrail’in 2 milyondan fazla Filistinliyi hapishanede tuttuğunu ve mevcut yönetimini işgalle ihlal ettiğini kaydetti. Komisyon, İsrail’in dördüncü Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini, özellikle de sivilleri koruma konusunda üzerine düşenleri yerine getirmediğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler () Genel Sekreteri Antonio Guterres’in altındaki Filistin topraklarında şiddetin tırmanması ve Gazze protestolarında ölen veya yaralanan Filistinlilerin sayısının artmasıyla ilgili derin endişe duyduğu belirtildi. Guterres’in daha önce de benzer olaylarla ilgili defalarca ‘bağımsız ve şeffaf bir soruşturma’ yapılmasına yönelik çağrıda bulunduğuna dikkat çekildi.

ESCWA açıklamasında “51 yıldır İsrail’in işgali altında bulunan Gazze’de yaşam artık ‘dayanılmaz’ hale geldi. İsrail’in 21. yüzyılda Filistin’in bastırılmasının ve parçalanmasının 70 yıl sonrasında buna uluslararası hukuku cezasız kalmaksızın ihlal ederek devam etmesi kabul edilemez” ifadelerine yer verdi.

Komisyon’a göre Filistin halkının, özellikle de Gazze halkının çektiği acılar haddinden fazla uzadı. Uluslararası toplum, faillerden hesap sormak için harekete geçmeli. ‘Adil ve kalıcı bir barış kurmanın tek yolunun’ BM kararları ve uluslararası hukukun ilgili hükümlerinin herhangi bir istisna olmaksızın uygulanması olduğu vurgulandı.

İsrail kuvvetleri, geçen pazartesi ve salı günleri Nekbe Günü’nün yıl dönümünde Büyükelçiliği’nin ’e taşınması sırasında gerçekleştirilen barışçıl eylemlerde gerçek mermi kullanmıştı. Onlarca Filistinli öldürülmüş, 2 bin 270 kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Kral Yolsuzlukla Mücadele İçin Söz Verdi

Ürdün Kralı 2. Abdullah, bu yılın başlarında fiyat artışlarına karşı kitlesel protestoların ardından yetkililerin ülkede …

HTŞ, Hurras Ed Din Ve Ensar El İslam Tampon Bölgeden Çekilmedi

Rejim müttefiki Rusya ve Türkiye geçtiğimiz ay bölgede kanlı bir rejim saldırısını engellemek için İdlib’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.