Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

‘Fransa nükleer anlaşmayı sürdürmek istiyor’

Cumhurbaşkanı , Fransa’nın nükleer anlaşmayı tüm boyutlarıyla sürdürmeyi istediğini, İran’ın da bu yönde hareket etmesini beklediğini bildirdi.

Fransa cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee’den yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’unİran Cumhurbaşkanı Hasan ile bir görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.

Görüşmede iki lider, Başkanı Donald Trump’ın çekilme kararı verdiği İran ile nükleer anlaşmayı ele alırken, Macron, Ruhani’ye, Fransa’nın nükleer anlaşmayı tüm boyutlarıyla sürdürmeyi istediğini ve İran’ın da bu yönde hareket etmesini beklediğini iletti.

Macron, İran ile 2015 anlaşması temel alınarak, anlaşmaya imza atan taraflar arasında daha geniş bir çerçevede görüşmelerin devam ettirilmesi hedefini hatırlatırken, böylece 2025 sonrası İran’ın nükleer programı, balistik faaliyetleri ve Ortadoğu’daki başlıca krizlerle ilgili konularda ortak çıkarlar çerçevesine erişilebileceği vurgulandı.

İki , bölgenin istikrarının korunması ve nükleer anlaşmanın devam etmesi için ilgili taraflara yönelik ortak çalışmaları sürdürecekleri belirtirken iki ülke dışişleri bakanlarının da en kısa zamanda bu yönde çalışmaları yürütmek için bir araya gelecekleri bildirildi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Blok: İran anlaşmasından Amerikan fişini çekmek istiyor

Öte yandan Dışişleri Bakanı Stef Blok da kararı, “ ve Avrupa’nın güvenliği için kötü bir haber” olarak değerlendirdi.

Blok yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Trump İran anlaşmasından Amerikan fişini çekmek istiyor. Bu Hollanda’nın ve ’nın güvenliği için kötü bir haber. Şimdi yapılması gereken hızlı bir şekilde hem Avrupa Birliği (AB) hem de Amerikalılar ile birlikte masa başında toplanıp, yeni bir yol belirlemek ve çözüm bulmaktır.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, ülkesinin İran ile varılan nükleer anlaşmadan ayrıldığını ve İran’a ağır ekonomik yaptırımların yeniden hayata geçirileceğini belirtmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise nükleer anlaşmanın diğer 5 ülke arasında devam edeceğini duyurmuştu.

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Koreler arası zirvede yeniden el ele poz verildi

Pyongyang'da gerçekleştirilen zirvede, Güney ve Kuzey Kore liderleri samimi görüntüler verirken Güney Kore lideri Moon …

Muhalif grup Tahrir el Şam savunma hatlarını güçlendiriyor

Tahrir el Şam'a bağlı muhalifler savunma ve nöbet hatlarını güçlendirmeye devam ediyor. Bölge kaynaklarından edinilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.