Salı, 16 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Esed: Soçi anlaşması geçici, İdlib’in tamamını ele geçireceğiz

rejimi lideri Beşar , Soçi anlaşmasına dair açıklamalar yaptı.

Suriye rejimi lideri Beşar Esed, ve arasında varılan İdlib mutabakatını "geçici bir önlem" olarak tanımladı ve muhaliflerin elinde kalan en önemli bölge olan İdlib'in rejimin eline geçeceğini söyledi.

Suriye rejimi haber ajansı SANA, Beşar Esed'in Baas Partisi'nin merkez yürütme komitesi toplantısında, "Mutabakat, devletin kan gölünü durdurmak da dahil olmak üzere cephede pek çok kazanım elde etmesini sağlayan geçici bir önlem" dediğini aktardı.

Esed toplantıdaki konuşmasını, "İdlib ve teröristlerin kontrolü altında olan diğer Suriye toprakları da Suriye devletine dönecek" şeklinde sürdürdü.

Verilen süre 15 Ekim'e kadar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir 17 Eylül'de Suriye'nin İdlib bölgesinde ile muhaliflerin elindeki alanlar arasında silahtan arındırılmış bir bölge kurulmasına karar vermişti.

Suriye'deki , ağır silahlarını İdlib'deki silahtan arındırılmış bölgeden çekmeyi günler içinde tamamlamayı beklediklerini söylüyorlar.

Mutabakata göre, 15 Ekim tarihine kadar İdlib'de muhalifler ile Suriye ordusu arasındaki temas hattında 15-20 kilometre genişliğinde silahtan arındırılmış bir bölge kurulacak.

10 Ekim tarihine kadar tüm muhaliflerin ellerindeki füze sistemleri, top ve tank gibi ağır silahları bölgeden çekmeleri planlanıyor.

Türk ve ordusuna bağlı birliklerin, silahtan arındırılmış bölgede devriye gezmeleri de üzerinde anlaşmaya varılan bir diğer nokta oldu.

Bu anlaşmanın ardından İdlib'e bir süredir beklenen saldırının şu aşamada yapılmasından vazgeçildiği açıklanmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrailli insan hakları kuruluşu BMGK’da Filistin konulu konseyde tanıklık yapacak

İsrail merkezli insan hakları kuruluşu B’Tselem Hagai el-Ad'da yapılan açıklamada, kuruluşun New York’ta düzenlenecek Filistin …

‘Kurguladım’ Diyerek İtiraflarını İnkar Etti

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki eylemlere ilişkin davada, soruşturma aşamasında itirafçı olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.