Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Esed rejimiyle IŞİD arasında esir takası yapıldı

'in Suveyde'de kaçırdığı sivillere rejimiyle anlaşma sağladığı ifade ediliyor.

'nin güneyindeki Suveyde kent merkezinde geçtiğimiz Temmuz ayının son günlerinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda 200'ün üzerinde kişi ölmüştü.

IŞİD tarafından Suveyde saldırısına dair yapılan açıklamada, patlayıcı yelek kullanan IŞİD'lilerin kent merkezindeki güçlerini hedef aldığı öne sürülmüştü.

30'dan fazla sivil kaçırılmıştı

Bu saldırıyla eş zamanlı olduğu düşünülen diğer bir olay ise, Suveyde ili kırsalında aralarında kadın ve çocukların olduğu 30'dan fazla sivilin IŞİD tarafından kaçırılmasıydı.

Örgütün yarı resmi haber kanalları üzerinden paylaştığı görüntülerde kadın ve çocuklardan oluşan çok sayıda kişinin ifadeleri yer alıyordu. Kaçırılan kişiler, IŞİD'in elinde olduklarını ve Esed rejiminden örgütün şartlarını kabul etmesini istiyorlardı.

Bu şartlar arasında başı çeken ise, Esed rejiminin elinde tutuklu bulunan IŞİD savaşçılarının bırakılmasıydı.

IŞİD ile rejim arasında diplomasisi

Rusya ve İran destekli Esed rejimiyle IŞİD arasında bir süredir devam eden arka kapı diplomasisi geçtiğimiz gün sonuçlandı.

Mepa News'in yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Esed rejimiyle IŞİD arasında Suvey'de kaçırılan sivillerle IŞİD savaşçılarının takası anlaşması geçtiğimiz gün yürürlüğe girdi.

Bu bağlamda ilk olarak Esed rejiminin elindeki IŞİD'lilerden 100'den fazlasının otobüslerle IŞİD'in belirttiği noktalara götürülmekte olduğu ifade ediliyor.

Esed rejimine yakın kaynaklar tarafından servis edilen görüntülerde, rejimin elindeki IŞİD'lilerin tutuklu bulundukları yerlerden otobüslere bindirildiği görülüyor:

s1-002.jpg

s2-007.jpg

Kaynaklar, IŞİD'in kaçırdığı sivillere karşılık rejimin elindeki kaç IŞİD savaşçısının serbest bırakıldığı yönünde net bir rakam vermezken, bu rakamın 100'ün üzerinde olduğu ifade ediliyor.

IŞİD'e bağlı yarı resmi kaynaklar, geçtiğimiz günlerde yayınladıkları videolarda kaçırılan kişilerin konuşmalarına yer vermişlerdi:

تنظيم الدولة ينشر تسجيلا لاحدى المختطفات من السويداء يطالب فيه باطلاق سراح اسرى التنظيم وايقاف الحملة العسكرية على حوض اليرموك مقابل اطلاق سراح المختطفات. pic..com/qlWj4TW4Uh

— Fadi Hussein | فادي (@fadihussein8) 28 Temmuz 2018

Suveyde'de kaçırılan sivillerden bir kadın videoda yaptığı konuşmada, Esed rejiminden IŞID'in şartlarını yerine getirmesini talep ediliyor.

Aksi halde öldürüleceklerini ifade eden kadın, örgütün talepleri arasında Yermuk Havzası'na yönelik devam eden askeri operasyonunun durdurulması ve rejimin elindeki IŞİD'lilerin serbest bırakılması olduğunu dile getiriyor.

IŞİD'e bağlı olduğu belirtilen birden fazla yarı resmi kanalda, Suveyde'de kaçırıldığı ifade edilen sivillere ait görüntüler yayınlanmıştı.

Kaynak: Mepa News

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Pompeo: Suudilere biraz daha zaman tanıyalım

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada 'Suudilere soruşturmanın tamamlanması için birkaç gün daha verilmesi …

Ukrayna’da kilise Fener Rum Patrikhanesine devredilecek

Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden resmi olarak ayrılmasının ardından Ukrayna yönetimi, Kiev'deki Aziz Andreas …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.