Çarşamba, 17 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Esed rejimi: Osmanlı 400 yıl Suriye topraklarını işgal etti

'nin Daimi Temsilcisi , 'yi tehdit etti.

rejiminin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi "Suriye hükümetinin İdlib dahil Türkiye'nin işgalindeki tüm toprakları geri alma hakkına sahip olduğunu" belirtti.

Caferi, "Bu konuda hiçbir taviz söz konusu olamaz. Çatışmasızlık bölgelerinin geçerlilik süresinin bir sınırı var. Suriye hükümetinin izni olmadan bu süre uzatılamaz. Türkiye'nin ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı" dedi.

" ve İranlı dostlarının Suriye'nin bağımsızlığının korunması yönündeki taahhütlerini saygıyla uyguladıklarını" belirten Caferi, "Türkiye'ye gelince, ülkemizin bağımsızlığına saygıyla yaklaşma taahhütlerine 10. kez uymuyor. Bildiğiniz gibi Türk yönetimi İdlib'deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili taahhütlerine de uymuyor. Türkiye oraya sadece hafif silahlı polisleri göndermeliydi ama böyle yapmadı. Onlar oraya silahlı güçleri, tankları ve zırhlı araçları gönderdi" dedi.

diplomat, "Türkiye, formatı içinde üzerine aldığı taahhütleri ihlal eden tek ülke" diye ekledi.

Caferi ayrıca "Türk yönetiminin ‘Astana formatı' görüşmelerinde taahhütlerine uydukları yönünde açıklamalar yaptıktan sonra bu taahhütleri ihlal ederek ikiyüzlülük dilinde konuştuğunu" kaydetti.

Caferi sözlerini şöyle sürdürdü: "Osmanlı güçleri, 4 yüzyıl boyunca Suriye topraklarını işgal etti. Şunu söylemek isterdik ki, bu sefer de onları kovmayı biliriz, çünkü her şey bizim lehimize".

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Rusya Türkiye’nin İdlib çalışmalarından memnun

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, mutabakatın işlediğini ve Türkiye'nin İdlib çalışmalarından memnun olduklarını açıkladı. Suriye'nin İdlib …

Çavuşoğlu: Bir kişi yüzünden ABD ile müttefikliğimiz şekillenmez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği mülakatta 'Türkiye ile ABD ilişkileri biraz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.