Salı, 16 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

‘Esed Rejimi Hama’da 70 Bin Kişinin Hayatını Tehdit Ediyor’

’nın güneyindeki sivil toplum kurumları, rejiminin en az 70.000 kişinin hayatını tehdit etmesinden önce bölgedeki insani durumun düzeltilmesi için yerel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Yayınlanan bildiride, örgütler Genel Kurulu’na, uluslararası topluma ve Güvenlik Konseyi’ne “kendi ahlaki, hukuki ve insani sorumluluklarını yerine getirme ve rejimi tarafından yönetilen soykırım operasyonlarına son verme çağrısında bulundu.

Açıklamada Suriye rejiminin, halkı “sistematik plan” dahilinde 2012’den bu yana kuzeydeki ve güneydeki Hama köylerine dayatılan kuşatmanın kalbinde yer alan halkı bombaladığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Suriye rejiminin kuşatmasından sonra en az 2145 sivilin hastalandığı, 6 sivilin öldüğü ve en az 13 bin kişinin yaralandığı ortaya çıktı.

Bu ayın başında “Taksis” ve “Amara” kasabalarında kalan siviller üzerindeki baskıyı artırmak ve halkı göç etmeye zorlamak da rejimin hedefleri arasında gösterildi.

Suriye rejiminin ve subaylarının, Hama’nın güneyindeki kırsal bölgelerde Takasis, Amara ve Gomaklyia’daki kasaba büyükleri ile yapılan görüşmelerde geçiş konusunda bir anlaşma imzaladıkları belirtildi.

İnsani geçişlerin açılışı ve bölgeye yardım getirilmesi anlaşması yapıldıktan sonra güçleri Takas ve Amara kasabalarına takviye getirdi ve kurdu.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İran Yanlısı Milisler Sivilleri Hedef Aldı

Saba Haber Ajansı’na göre, Yemen’in Hodeidah bölgesinde sivillerin bulunduğu mahalleye düzenlenen saldırıların ardından, çocuklar da …

Güvenlik Güçleri: Nil Nehrinde 9 ‘Terörist’ Öldürdük

Mısır Güvenlik Güçleri, Nil Nehri kıyısında düzenlenen bir baskında mağarada gizlenen 9 ‘teröristi’ öldürdüklerini bildirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.