Salı, 22 Mayıs 2018
Free website traffic to your site!

‘Esed Rejimi Hama’da 70 Bin Kişinin Hayatını Tehdit Ediyor’

’nın güneyindeki sivil toplum kurumları, rejiminin en az 70.000 kişinin hayatını tehdit etmesinden önce bölgedeki insani durumun düzeltilmesi için yerel ve uluslararası insani yardım kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Yayınlanan bildiride, örgütler Genel Kurulu’na, uluslararası topluma ve Güvenlik Konseyi’ne “kendi ahlaki, hukuki ve insani sorumluluklarını yerine getirme ve rejimi tarafından yönetilen soykırım operasyonlarına son verme çağrısında bulundu.

Açıklamada Suriye rejiminin, halkı “sistematik plan” dahilinde 2012’den bu yana kuzeydeki ve güneydeki Hama köylerine dayatılan kuşatmanın kalbinde yer alan halkı bombaladığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Suriye rejiminin kuşatmasından sonra en az 2145 sivilin hastalandığı, 6 sivilin öldüğü ve en az 13 bin kişinin yaralandığı ortaya çıktı.

Bu ayın başında “Taksis” ve “Amara” kasabalarında kalan siviller üzerindeki baskıyı artırmak ve halkı göç etmeye zorlamak da rejimin hedefleri arasında gösterildi.

Suriye rejiminin ve subaylarının, Hama’nın güneyindeki kırsal bölgelerde Takasis, Amara ve Gomaklyia’daki kasaba büyükleri ile yapılan görüşmelerde geçiş konusunda bir anlaşma imzaladıkları belirtildi.

İnsani geçişlerin açılışı ve bölgeye yardım getirilmesi anlaşması yapıldıktan sonra güçleri Takas ve Amara kasabalarına takviye getirdi ve kurdu.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Selefi Liderden Şampiyonlar Ligi Finali İçin Fetva

Selefi Davet Grubunun başkan yardımcısı Yasir Burhami, Ramazan ayına denk gelen 26 Mayıs’taki Şampiyonlar Ligi …

Suriye’yi Terk Edin Çağrısına İran’dan Cevap

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Ghassemi, Vladimir Putin’in bütün yabancı milletlerin Suriye’den çekilmesine ilişkin açıklamasına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir