Çarşamba, 17 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Erdoğan: Bunlar ekonomik savaşın kurşunları, füzeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , liradaki sert düşüşü bir kez daha 'ye karşı açılmış bir ekonomik savaş olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liradaki sert düşüşü bir kez daha Türkiye'ye karşı açılmış bir ekonomik savaş olarak nitelendirdi ve bazı ülkelerle ticarette dolar yerine, yerel birimiyle kullanılması amacıyla hazırlık yapıldığını söyledi.

Erdoğan, 'de Adalet ve Kalkınma Partisi İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, "Sanıyorlar ki; döviz kurunu zıplatınca Türkiye yıkılacak, finans araçlarını devreye sokunca bu millet diz çökecek, bize farklı hukuk uygulayınca bu ülke teslim olacak. Bunlar ülkemize karşı açılan ekonomik savaşın kurşunlarıdır, gülleleridir, füzeleridir. Biz elbette bunlara karşılık vermek için gereken tedbirleri aldık, alıyoruz. Ama asıl olan bu silahları ateşleyen elleri kırmaktır" dedi.

Lira, 10 Ağustos Cuma tarihin en kötü günlerinden birini yaşadı. Sabah Financial Times gazetesinin liradaki değer kaybının euro bölgesi bankacılık sistemine yönelik kaygı yarattığını aktardığı haberiyle başlayan satışlar, gün içinde gerek Erdoğan gerekse de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının piyasa tarafından yeterli bulunmamasıyla daha da şiddetlendi.

'ın Türkiye'den satın alınan çelik ve alüminyum ürünleri üzerindeki gümrük vergisini yüzde 50 artırma kararı liranın tüm zamanların en düşük düzeyini görmesine neden oldu. Dolar 6,87 TL, euro 7,85 TL, sterlin de 8,49 TL ile rekor kırdı. Türk ekonomisine yönelik kaygılarla bankacılık hisseleri önderliğinde ve borsaları gerildi, dolar güçlendi ve euro da diğer gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybetti.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Dayakçı Polise Soruşturma Açıldı

​​​​​​​Mustafa Kemal büstü önünde hakaret içerikli bir video çekerek sosyal medya üzerinden paylaşan 16 ve …

Rusya Türkiye’nin İdlib çalışmalarından memnun

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, mutabakatın işlediğini ve Türkiye'nin İdlib çalışmalarından memnun olduklarını açıkladı. Suriye'nin İdlib …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.