Salı, 18 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

El-Bab’da Halk Soyguncu Grupların Cezalandırılması İçin Sokaklara Döküldü

ve muhaliflerin kontrolündeki bölgede halkın soyguncu grupların cezalandırılması için sokaklara döküldüğü iddia edildi.

'da destekli muhalif bir grubun insan hakları ihlallerine karşı halkın sokaklara döküldüğü iddia edildi.

Mepanews sitesinde yayınlanan haberde konuyla ilgili şu bilgi ve iddialara yer verildi:

Olaylar Hamza Tugayı liderinin kardeşi olan El Yaba isimli bir çete liderinin, El Bab'daki bir hastaneye baskın düzenleyerek doktorları tehdit etmesinin ardından patlak verdi.

El Yaba, El Bab'daki yerel polis tarafından gözaltına alınmak istendi. Ancak halk kitleleri bunun bir tür koruma şekli olduğunda ısrar ederek El Yaba'yı teslim etmek istemedi.

El Yaba liderliğindeki grubun adı, ve El Bab'da birçok hırsızlık ve yağlama olayı ile birlikte anılıyor.

TSK ve el-Şarkiye sorumluluğundaki polis merkezi önünde toplanan halk El Yaba'ya yönelik linç girişiminde bulundu. TSK askerinin havaya ateş açması sonucu topluluk dağıldı ancak yaşanan kargaşada Bedir el Talib isimli bir kişi yaralandı.

'TSK üssünden çekildi' iddiası

Sokaklarda ciddi bir öfke patlamasının yaşanması ve protestoların yayılmasının ardından, iddiaya göre TSK El Bab'daki üssünden çekilmek zorunda kaldı. Halkın en öncelikli talebi; El Yaba liderliğindeki yağma çetesinin TSK tarafından korunmaması ve cezalandırılması.

"Sınır dışı edilmeleri çözüm değil"

Hamza Tugayı ise yaşanan olaylar üzerine bir yayınlayarak El Yaba'nın gruplarından ihraç edildiğini duyurdu.

Aleppo 24 mikrofonlarına konuşan El Bablı bir sivil, "Silahlı grupların köklü bir ıslaha ihtiyacı var. Sınır dışı edilmeleri neye çözüm olacak? Bu yeterli değil. Halkın güvenliğini tehdit eden sorumlular açık bir şekilde cezalandırılmalı" dedi.

' yöneticiliği yapmıştı'

El Yaba'nın abisi olan Seyf Ebubekir, El Hamza Tugayı'na liderlik ediyor. Aleppo 24'ün aktardığına göre Seyf Ebubekir, El Bab şehrinin IŞİD tarafından ele geçirilmesinin ardından IŞİD tarafından şehre vali olarak atanmıştı. IŞİD'in yenilgiye uğraması sonrası Halep'e geçen Seyf Ebubekir, buradaki Hamza Tugayı birimlerine liderlik etti. Savaş ganimetlerinin paylaşılması konusundaki anlaşmazlık sonrası ÖSO komutanlarından Hasan Neccar tarafından Halep'ten kovuldu. Seyf Ebubekir, Halep'te birçok adam kaçırma ve soygun olayına karıştı.

El Yaba'nın hastane görevlilerine çektiği anların görüntüleri, silahlı grupların kontrolsüzlüğünü gözler önüne seriyor:

el Bab takı olaylar
Bir sözde Öso komutanının hastane çalışanlarına silah çekmesiyle başladı
Bu guruplar afrindede baskı kuruyor pic..com/fujEoza5nv

— AyhanAltintas (@AyhanAltintas1) 6 Mayıs 2018

Hamza Tugayı, El Bab yakınlarındaki bir askeri akademiyi Türkiye tarafından desteklenen geçici ulusal hükümete devretmişti. Grubun TSK tarafından sınırlı olarak desteklendiği ve bu durumun halk ve diğer muhaliflerin tepkisini çektiği belirtiliyor. Türkiye, Afrin'de yağmalama olaylarına karışan bazı muhalif gruplara sert tedbirler uygulamıştı. El Bab halkı bu yaptırımların kendi bölgelerinde de hayata geçirilmesini ve hırsızlık çetelerinin meşrulaştırılmamasını talep ediyor.

Kaynak: Mepa News

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Katar, İdlib kararından memnun

Katar Dışişleri Bakanlığı, Soçi'de alınan İdlib'de silahsız bölge oluşturma kararının memnuniyet verici olduğunu açıkladı. Katar, …

Burkina Faso Batı Afrika’da cihat yanlılarının yeni cephesi mi?

Burkina Faso'da ülke çapında çatışmalar ve saldırılar hızla artıyor. Burkina Faso Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.