Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Durum bildiğiniz gibi değil: ‘Cinsellik’ satmıyor

Araştırmalara göre cinsel içerikli reklamların satışlarda artışa sebep olduğuna dair yaygın kanaat gerçeği yansıtmıyor.

Bize her zaman "cinselliğin alıcı bulduğu" söylenmiştir. Bu hayatın gerçeklerinden biri.

Gerek ayna karşısında yeni bir tıraş bıçağını pazarlamaya çalışan çıplak, gömleksiz bir erkek gerekse size bir protein tozu aldırmaya çalışan yarı çıplak bir kadın olsun, yaygın olarak varsayılır ki, cüzdanlarımıza giden en hızlı yol daha çok "ilkel arzularımızdan" geçer.

Ancak yeni bir araştırmaya göre durum böyle olmayabilir.

Cinsel içerikler olumsuz tutuma sebep oluyor

Reklamların cinselliği ana fikir olarak veya dikkatimizi çekmek için kullanması, bizlere markayı hatırlatmadığı gibi, özünde bazılarımız muhtemelen kuruluşa yönelik olumlu olmayan bir tutum oluşturuyoruz.

Basitçe, bir ürünü satmak için cinsellik kullanıldıysa onu daha fazla almıyor gibiyiz.

Kaliforniya, Illinois ve Indiana Üniversitelerindeki araştırmacılar, otuz yıl boyunca yayınlanan reklamlar binlerce katılımcıyı temelinde, cinsel çekiciliğin reklamcılıktaki etkileri üzerine 78 çalışmayı analiz ettiler.

Cinselliği olarak kullanan reklamlar; cinsel dokunuşlarda veya müstehcen pozisyonlarda bulunan kısmen veya tamamen çıplak modelleri kullananlar veya görüntülerdeki kelimeler arasında gizlenmiş cinsel imaları veya cinsel mesajları kullananlar olarak tanımlanmıştı.

"Ürünü almaya etkisi yok"

Araştırmanın baş yazarı John Wirtz şunları söyledi: "İnsanların cinsel cazibesi bulunan reklamları olmayanlardan daha iyi hatırladığını keşfettik ancak bu etki reklamda görünen markalara ve ürünlere uzanmıyor. Katılımcıların cinsel cazibeli reklamlardaki ürünleri alma ilgilerine tam anlamıyla hiç etkisi olmadığını keşfettik. Cinsellik iyi alıcı bulur varsayımı var ancak hayır, çalışmamıza göre böyle değil. Olumlu bir etkisi olduğuna dair herhangi bir bulgu yok."

Yine de bazı klişeler araştırmaları sayesinde takviye edilmiş oldu; Wirtz, erkekler cinsel cazibeli reklamları seviyorken kadınların bunları sevmediğini sözlerine ekledi: "Buna rağmen, kadınların bu reklamlara nasıl da olumsuz tavır takındığına şaşırmıştık."

Bu ve benzeri araştırmaların reklamlarda cinselliğin kullanımını olumsuz yönde etkileyebileceği düşünülüyor.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Enis Berberoğlu’na tahliye kararı

Yargıtay Enis Berberoğlu'na, MİT tırları görüntülerini Can Dündar'a ilettiği gerekçesiyle verilen 5 yıl 10 ay …

Avrupa Birliği’nden Han el-Ahmer’e destek

Avrupa Parlamentosu'ndan bir delegasyon, İsrail'in yıkım tehdidi altında olan Han el-Ahmer Köyü'nü ziyaret ederek, 'yıkım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.