Çarşamba, 17 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

‘Devletler Arasında, Yargı Adına Kurulan Oyunlar!’ Çağında..

SELAHADDİN E. ÇAKIRGİLE-posta: Yazarın Tüm Yazıları >01 Ağustos 2018 Çarşamba 10:59A+A-

30 Temmuz tarihli yazımın, ’a bir ‘trump /koz’ kaptırılmamış mı?’ şeklindeki başlığının mazmûnunda, böyle bir koz’un verilmiş olabileceği gibi bir iddia ve bir muhtemel yanlışa işaret vardı.

Bazı okuyucular, bir yanlış yapılması ihtimalinin dile getirilmesine tahammül edemediklerinden, hemen ‘şeytanın avukatlığını yapmak’ gibi ithamlarda bulundular; ‘fakir’e..

Halbuki, sionist İsrail rejiminin önce casusluk suçlamasıyla tutukladığı ve sonra da pasaportuna el koyarak, belli bir yerde ikamet etmesi şartı’yla serbest bıraktığı ve ’ye gönderilmesini engellediği TC vatandaşı bir kız için Amerikan Başkanı Trump’tan aracı olmasını istemenin, Trump’ın eline, ‘Brunson’un serbest bırakılmasını, üstelik dostça bir görüntüyle isteyebilme fırsatını vereceğinin düşünülmemiş olması’ydı, hatırlatılmak istenen..

Nitekim, Trump, fırsatı kaçırmadı, hemen Netenyahu’ya edip, o kızı bıraktırdı. Amerikan Başkanı Trump bunu Türkiye Başkanı ’ı çok sevdiği için değil; tehditlerle yaptıramadığını, dostça bir görüntüyle yapmak fırsatını elde ettiği için yapmıştı, herhalde..

TC vatandaşı kızın suçsuz olduğunu iddia ediyorsak; şeytanî ve saldırgan siyasetleriyle bilinen Trump da Pastör Brunson için ‘O, harikulâde bir hristiyandır; o casus ise, ben de casusum..’ diyor.

*

Brunson’un Türkiye’de 20 küsur yıldır sadece hristiyanlığı anlatan bir misyoner olduğu iddiasına ise, ancak çok saf olanlar inanırlar herhalde..

100 yıl önce, Osmanlı’nın son döneminde arab dünyasından nice beyin(siz)leri, ‘Büyük Arab İmparatorluğu kurulacağı’ hayalleriyle kandıran Lawrence de, bir arkeolog idi guyâ..

*

Evet, devletler kendi aralarında yargı veya kanun yoluyla olmayacak sanılan bu gibi rehine alma ve kurtarma uygulamalarını yaparlar.

İran’da 1979 başında inkılab gerçekleştikten 9 ay kadar sonra, ’daki Amerikan B. Elçiliği yüzbinlerin baskınıyla edilmiş ve diplomat kılıklı 52 casusun ele geçirilip, ülkenin muhtelif yerlerinde 444 gün rehine tutulmuş ve amma, Jimmy Carter’den sonra Başkan seçilen Ronald Reagan’ın tehditler savurarak işbaşına gelmesine 48 saat kala, casus- diplomat denilen o kişiler, ülkelerine sağ-salim döndürülmüşlerdi..

9-10 yıl önce de Ahmedînejad’ın Cumhurbaşkanlığı sırasında 12 ingiliz denizcisi İran sularında yakalanmış, casusluk suçlamasıyla, en ağır cezalara çarptıracakları açıklanmışken ve 1 ay kadar süren bir sonrasında, bu kişiler törenle serbest bırakılmış, bitirilmişti.

*

Türkiye de Deniz Yücel isimli, TC ve çifte vatandaşı olan kişiyi 1 yıldan fazla tuttuktan sonra, Almanya’nın sürekli baskıları üzerine serbest bırakmış; Almanya da o ‘mâsum’ adamını, hemen özel bir uçakla götürmüştü ülkesine..

Kezâ, bir insan hakları aktivisti olduğu söylenen bir Almanya vatandaşı da Büyükada’da basılan bir toplantıdan sonra tutuklanmışken, 6 ay kadar sonra serbest bırakılıvermişti. Ama, aynı anda, Almanya da, ’deki görevlileri hakkında ajanlık yaptıklarına dair dosyaları kapattı!

*

Anlaşılmalı ki, devletler siyasetleri gerektirdiğine bazı kişiler hakkında bir takım istihbarat raporları, belge ve delilleri bulur veya üretirler ve diplomatik baskı için koz olarak kullanmaya çalışabilirler. Nitekim, Halk Bankası Gn. Md. Yard. Hakan Atilla da benzer suçlamalarla, 32 ay hapse mahkûm edilmedi mi Amerika’da?

Kamuoyu önünde karşılıkla tehditler olur, ama, nice gerilimler sessiz diplomasi ile yatıştırılıverir.

Böyle vak’alar hakkında sadece yargıdaki iddianâmelere bakarak hemen, ‘Bunlar suçludur veya mâsumdur..’ diye iddialı görüşlerde bulunmak, bu devletler arası oyunlardan habersiz olmak demektir.

*

Star

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail ordusu, Gazze’nin güneyindeki bazı bölgelere hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusunun resmi Twitter hesabından yapılan …

Pompeo Türkiye’de!

Suudi Arabistan’da kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.