Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Çin’deki ABD Elçilik Çalışanları Gizemli Bir Hastalığa Maruz Kalıyor

Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı gizemli bir hastalıktan mustarip oldukları gerekçesiyle Çin’in Guangzhou kentindeki diplomatlarını gözlem altına aldı.

Konuya ilişkin yapan bir Dışişleri Sözcüsü, diplomatların beyinlerine zarar verdiği değerlendirilen bir hastalığa maruz kaldığını ve ’daki personelin de etkilendiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bir hükumet çalışanının Çin’in güneyinde yer alan Guangzhou kentinde ‘tıbbi kazaya maruz kaldığını’ belirtmesinin ardından elçilik çalışanlarının ve ailelerinin gözlem altına alınması için bir ekip sevk ettiklerini duyurdu.

Sözcü Heather Nauert, şunları söyledi: “Şimdiye kadarki gözlemlemelerin bir sonucu olarak Bakanlığımız semptomlar ve bulguların tespit ve geniş çaplı değerlendirmelerde bulunmak için birkaç kişi gönderdi.”

Nauert, tıbbi uzmanların rapor edilen semptomların kaynağının araştırılması için çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

ABD merkezli bir yayın kuruluşu, Dışişleri Bakanlığının garip sesler işittikten sonra beyni zarar gören iki Amerikalı’yı ettiğini yazdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Perşembe günü yaptığı açıklamada ‘Çin Hükumetinin yeni bir vakıaya bağlı olarak ABD’li Yetkililerle resmi bir irtibat kurmadığını, ilk olay hakkındaki soruşturmanın devam ettiğini’ ifade etti.

Sözcü Hua Chunying Pekin’deki günlük basın toplantısında ‘ABD’nin sözünü ettiği duruma neden olacak bir ipucunun henüz bulunmadığını’ kaydetti.

Çin’li Sözcü, ayrıca ülkesinin yabancı diplomatları uluslararası uygulamalara uygun biçimde koruduğunun altını çizdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying: “Eğer gerçekten bir sorun varsa ABD tarafı, Çin tarafıyla direkt irtibat kurabilir ve iletişime geçebilir. Ve Çin, soruşturmasını itina ile devam ettirecek ve sorumluluk duygusuyla işbirliği içinde olacaktır.”

Çin’de geçen ay yaşanan olayda algılanamayan sesler işiten bir ABD elçilik çalışanının beyninin hasar görmesinin ardından uluslararası basında Çin’in mikrodalga geliştirdiği yönünde haberler yer almıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

“Bir Simülasyon İçinde Yaşıyoruz”

Tesla, SpaceX ve Boring Company gibi büyük şirketlerin sahibi Elon Musk, biz insanların Matrix tarzı …

Apple’dan Müslümanları Kızdıracak 23 Nisan Mesajı

Apple, 23 Nisan Kutlamaları için hazırladığı bir gif videosunda tesettürlü olduğu değerlendirilen bir kadın yüzüne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.