Perşembe, 18 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

‘Çin Rusya’dan Daha Büyük Tehdit’

ile Çin arasında ticaret savaşları nedeniyle yaşanan gerginlik, Washington’ın Pekin’e yönelttiği casusluk suçlamaları ve seçimlere müdahale iddialarının ardından daha da yükseldi.

Washington-Pekin hattındaki gerginliği yükselten gelişmelere yenileri eklendi. ABD İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ve Federal Soruşturma Bürosu () Başkanı Christopher Wray, Çin’in Kasım ayındaki Kongre seçimleri öncesi Amerikan kamuoyunu yönlendirmek için eşi benzeri görülmemiş bir kampanya yürüttüğünü söyledi.

ABD Başkanı geçen ay Çin’i 6 Kasım’daki seçimlere Cumhuriyetçilerin kaybetmesi için müdahale etmeye çalışmakla suçlamıştı. Bu iddiasını Birleşmiş Miller () Güvenlik Konseyi’nin toplantısında dile getiren ABD Başkanı, partisinin hedef alınma gerekçesinin ise ticaret konusundaki sert duruşunun Çin’i rahatsız etmesi olduğunu savunmuştu.

Nielsen ve Wray, Senato İç Güvenlik Komitesinde senatörlerin Trump tarafından ortaya atılan bu iddiasına dair sorularını yanıtladı.

Nielsen, ABD’nin seçim güvenliğine yönelik dış tehditlerin iki tip olduğunu söyledi. Bunlardan ilkinin, seçmen kayıtları listeleri veya oy makinelerini de kapsayan seçim altyapısının hack’lenmesi ya da kesintiye uğratılması olduğunu belirten Nielsen, ikinci tip tehdidin ise etkileme kampanyaları olduğunu ifade etti.

“Çin’in Amerikan kamuoyunu etkilemek için eşi benzeri görülmemiş bir çaba gösterdiği kesin” diyen FBI Başkanı, “Şu ana kadar ABD’nin seçim altyapısını zayıflatmaya yönelik bir girişimlerini ise görmedik” ifadesini kullandı.

İç Güvenlik Bakanı Wray ise Çin’in ABD için ’dan daha büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. “Çin birçok açıdan, karşılaştığımız en geniş, en karışık ve en uzun süreli karşı istihbarat tehdidini teşkil ediyor” diyen Wray, bu durumun ABD ekonomisinin tüm sektörlerini etkilediğini belirtti. ABD’de 2016’da yapılan başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddialar FBI tarafından soruşturulan , seçimleri kazanabilmesi için Trump’la işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Trump, Çin’le ilgili iddialarını dile getirdiği geçen ayki açıklamasında Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiğine dair şüphelere değinmemişti. ABD Başkanı, seçim kampanyasında Rusya ile gizli bir işbirliği yaptığı yönündeki iddiaları reddediyor. Trump’ın BM Güvenlik Konseyi’nde Çin’e yönelttiği suçlamalar ise Pekin tarafından yalanlanmıştı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

‘Kendimi Artık ABD Başkanı Gibi Hissediyorum’

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, iki yıldır yürüttüğü başkanlık görevinde kendini oldukça ‘rahat’ ve …

Trump: Mattis Ayrılabilir

ABD Başkanı Donald Trump Pazar günü yapılan bir röportajda, Savunma Bakanı Jim Mattis’i bir Demokrat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.