Salı, 14 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

“Çin bir milyon Müslüman Uygur’u toplama kamplarında tutuyor”

temsilcileri Çin'in Müslüman Uygurları toplama kamplarında tuttuğunu belirtiyor.

Birleşmiş Milletler'in ayrımcılık karşıtı komitesinin başkanı, Çin'in batısındaki bölgesinde bir milyondan fazla Müslümana Uygur'un "de-radikalizasyon merkezi" adı altındaki toplama kamplarında tutulduğunu ifade etti.

Gay McDougall, Cuma günü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Birleşmiş Milletler Komitesi'nde yaptığı konuşmada konuya dair açıklamalarda bulundu. Komite üyeleri de, bölgedeki Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara karşı tutuklamalara dair endişelerini dile getirdi.

Mc Dougall Doğu Türkistan'ın büyük bir kampına dönüştürüldüğünü söyledi ve "iki milyon kişinin sözde yeniden eğitim kamplarında siyasi ve kültürel endoktrinasyona zorlandığını" dile getirdi. Toplantıda bulunan Çinli delegeler konuya dair yorum yapmadı.

Çin'in bölgede özellikle Müslüman Uygurlara yönelik asimilasyon politikaları biliniyor. Daha önce, Türkistanlı aktivist Abdugheni Sabit ile bir röportaj gerçekleştiren Mepa News, bölgedeki son duruma ve bu toplama kamplarına dair ayrıntılı bilgi vermişti.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, bölgede bir milyona yakın Türkistanlının toplama kamplarında tutulduğunu belirtiyor. Bağımsız olarak doğrulanamayan veriler olsa da, bölgeden kaynaklar bu ve buna yakın bilgileri doğruluyor.

Kaynak: Mepa News

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Türkiye ile Irak arasına yeni sınır kapısı

Irak-Türkiye arasında açılması planlanan Ovaköy sınır kapısını görüşmek için heyetler iki hafta içinde bir araya …

Netanyahu ile Sisi’den Gazze planı

İsrail Başbakanı Netanyahu ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi arasında başkent Kahire'deki gizli görüşmenin 22 Mayıs'ta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.