Perşembe, 16 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

Çin ABD’nin İran’dan petrol alımını durdurma talebini reddetti

ABD'nin İran yaptırımları kapsamında Çin'e 'İran'dan petrol alımını durdurma' talebi reddedildi.

Batı basınında yer alan haberlere göre ABD, Çin'i İran'dan petrol alımını durdurma konusunda ikna edemedi. ABD ile Çin arasındaki diplomasi trafiğinin içerisinde yer alan ik üst düzey diplomata dayandırılan haberde, "Çin'in ABD'nin talebini reddettiği ve bunun 'ın İran'ı siyasi yoldan planına vurduğu" ifade edildi.

ABD, İran ile olan nükleer uzlaşıdan çekilmesinin ardından İran'a yönelik yaptırımlara hız vermişti. Bu kapsamda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok devlete İran ile olan ticaretin sona erdirilmesi için talep ve baskıda bulunulmuştu. İran'ın siyasi olarak iki çıkış kapısı niteliğindeki Rusya ve Çin'in bu yaptırımlara katılmayacağı, söz konusu durumla birlikte biraz daha netleşmiş oldu.

Bölgede yaşanan siyasi gerginlikte İran, petrol ihracatının engellenmesi durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatacağı tehdidinde bulunmuştu. İran destekli Husilerin de Babu'l Mendep Boğazı'nda petrol tankerlerine saldırması, gözleri tekrar İran üzerine çekmişti. İran Muhafızları Gücü lideri Kasım Süleymani "Kızıldeniz bundan sonra Amerikalılar için güvenli olmayacak" diyerek bu durumu resmileştirmişti.

İsrail Başbakanı , "İran'ın, Babu'l Mendeb'i kapatmaya çalışırsa karşısında buna engel olacak güçlü bir uluslararası bulacağına eminim. Bu koalisyonun içinde İsrail de olacaktır." açıklaması gerginliği yeni bir boyuta taşımıştı.

Enerji hatları, yaptırımlar ve diplomasi trafiği üçgeninde tırmanan gerginliğin askeri yöntemleri de içine alan daha kapsamlı bir hamleye evrilip evrilmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Kaynak: Mepa News

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail’den Kudüs’e 20 bin yeni Yahudi yerleşimi kararı

İsrail, Kudüs’ün farklı bölgelerinde Yahudiler için toplamda 20 bin yeni konut, otel, sanayi ve ticaret …

Türkiye’den Kabil saldırısına kınama

Türkiye, Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gerçekleştirilen saldırıyı kınadı. Dışişleri Bakanlığı, Kabil'de bugün düzenlenen saldırıya ilişkin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.