Perşembe, 18 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Çin ABD’nin İran’dan petrol alımını durdurma talebini reddetti

'nin İran yaptırımları kapsamında Çin'e 'İran'dan alımını durdurma' talebi reddedildi.

Batı basınında yer alan haberlere göre ABD, Çin'i İran'dan petrol alımını durdurma konusunda ikna edemedi. ABD ile Çin arasındaki diplomasi trafiğinin içerisinde yer alan ik üst düzey diplomata dayandırılan haberde, "Çin'in ABD'nin talebini reddettiği ve bunun 'ın İran'ı siyasi yoldan planına vurduğu" ifade edildi.

ABD, İran ile olan nükleer uzlaşıdan çekilmesinin ardından İran'a yönelik yaptırımlara hız vermişti. Bu kapsamda başta ülkeleri olmak üzere birçok devlete İran ile olan ticaretin sona erdirilmesi için talep ve baskıda bulunulmuştu. İran'ın siyasi olarak iki çıkış kapısı niteliğindeki ve Çin'in bu yaptırımlara katılmayacağı, söz konusu durumla birlikte biraz daha netleşmiş oldu.

Bölgede yaşanan siyasi gerginlikte İran, petrol ihracatının engellenmesi durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatacağı tehdidinde bulunmuştu. İran destekli Husilerin de Babu'l Mendep Boğazı'nda petrol tankerlerine saldırması, gözleri tekrar İran üzerine çekmişti. İran Muhafızları Gücü lideri Kasım Süleymani "Kızıldeniz bundan sonra Amerikalılar için güvenli olmayacak" diyerek bu durumu resmileştirmişti.

İsrail Başbakanı , "İran'ın, Babu'l Mendeb'i kapatmaya çalışırsa karşısında buna engel olacak güçlü bir uluslararası bulacağına eminim. Bu koalisyonun içinde İsrail de olacaktır." açıklaması gerginliği yeni bir boyuta taşımıştı.

Enerji hatları, yaptırımlar ve diplomasi trafiği üçgeninde tırmanan gerginliğin askeri yöntemleri de içine alan daha kapsamlı bir hamleye evrilip evrilmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Kaynak: Mepa News

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Trump: Suudi Arabistan’dan Vazgeçemeyiz

ABD Başkanı Donald Trump, "Kaşıkçı meselesi yüzünden Suudi Arabistan'dan uzaklaşmak istemiyoruz" dedi. Trump, Fox Business …

İsrail’den Gazze Belgeseline Sansür Talebi

İsrail'in Paris Büyükelçisi Aliza Bin-Noun'un, bir Fransız kanalında, İsrail askerlerince vurularak sakat bırakılan Gazzeli gençleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.