Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

Cemreleri taşlamanın zamanı

Cemreleri taşlamanın tam vaktini öğrenmek istiyorum, başlangıcı ve son vakti ne zamandır?

Allah’a hamd olsun,

Şeyh bin Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

Akabe cemresinin taşlama vakti; gücü yetenler için bayram günü güneş doğuşundan sonra yapılır. Çocuk, kadın ve zayıf kişiler ise gecenin sonundan itibaren başlarlar. Esma bint Ebu Bekir Radiyallahu anhuma bayram gecesi ay’ın batışını gözetlerdi, Ay battığında Muzdelife’den Mina’ya gider ve Cemreyi taşlardı.

Son vakti ise bayram gününde güneşin batışına kadardır. Şayet kalabalık varsa veya cemrelerden uzak olduğu için geceye ertelemek isterse sakınca yoktur. Ancak on birinci günün fecrin doğuşuna kadar ertelememesi gerekir.

Cemrelerin Teşrik günlerine taşlama, güneşin zevali yani güneşin gökyüzün ortasına gelmesiyle başlar, geceye kadar devam eder. Kalabalık veya başka nedenden dolayı bir zorluk varsa fecrin doğuşuna kadar ertelenebilir. On bir, on iki ve on üçüncü günlerde zevalden önce taşlamak caiz değildir. Çünkü Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem zevalden önce taşlamamıştır. Ayrıca Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’den gelen tüm rivayetlerde hep zevale kadar yapmadığı görülmüştür.

Akabe cemresini bayram gününde taşlamak on birinci günde fecrin doğuşuyla sona erer. Kurban gecesinin sonunda zayıf kimseler için başlar.

I

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Çokça yemin edip fakat kefaret ödemeyenin durumu

– Fıkıh ve Fıkıh Usulü » Fıkıh » İbadetler » Yeminler ve Adaklar. Ben çabuk …

Paranın değeri değişirse borcu nasıl öder?

– Fıkıh ve Fıkıh Usulü » Fıkıh » » Borç Verme/Karz-ı Hasen. Bir arkadaşıma borç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.