Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Bunu kullanan yandı! Milyonlarca bilgisayarda var

Popüler arşivleme programı 7-Zip'te keşfedilen kritik bir güvenlik açığının yazılımın tüm eski sürümlerini etkilediği açıklandı

Ücretsiz ve açık kaynaklı bir arşivleme programı olan 7-Zip, yaklaşık 20 yıldır kullanıcılara dosyalarını ücretsiz olarak sıkıştırma şansı tanıyor. Center for Internet Security (CIS), yazılımda saptadığı bir güvenlik açığının siber korsanlara uzaktan kod çalıştırma şansı tanıdığını fark etti.

Siber korsanlar bu güvenlik açığını kullanarak uzaktaki bilgisayarlara istedikleri programları yükleyebilme, verileri görme, değiştirme, silme ve hatta bilgisayarda yeni kullanıcılar yaratma şansına erişiyor.

İyi haber, CIS’e göre siber korsanlar bu açığı kendilerinden önce fark etmedi ve henüz bu açık kullanılarak gerçekleştirilen herhangi bir saldırı saptanmadı. Kötü haber ise söz konusu güvenlik açığı 30 Nisan’da yayınlanan 7-Zip 18.05 öncesindeki tüm sürümlerde mevcut.

Güvenlik araştırmacıları, milyonlarca bilgisayarda kullanılan bu programa sahip olanların yazılımlarını güncellemelerini şiddetle tavsiye ediyor. 7-Zip kullanıcıları, 7-zip.org adresine giderek yazılımın en güncel sürümünü indirip bilgisayarlarına kurabilir ve bilgisayarlarını güvene alabilirler.

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

ABD bölgedeki savaşı sessizce Tunus’a taşıdı

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD’nin Tunus’a yaptığı ilk resmi askeri müdahale birçok kesim tarafından …

“Suriye’nin yeniden inşası yarım asrı bulabilir”

BM Genel Sekreterinin özel danışmanı Adama Dieng, "Lübnan'ın yeniden inşası 25 yıldan fazla sürdü ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.