Pazar, 22 Temmuz 2018
Free website traffic to your site!

Bosna Kasabı NATO’yu Suçladı

Bosna Savaşı sırasında 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenitsa Katliamı, üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen hala yakın tarihin utanç tablolarından biri olarak tazeliğini koruyor.

Soykırım suçundan mahkum edilen Sırp komutan Ratko Mladiç, ise katliamının yıl dönümünde çıkarıldığı ön temyiz duruşmasında ’yu suçladı.

11 Temmuz 1995’te başlayan ve en az 8 binden fazla Müslüman Boşnak sivilin, Ratko Mladic emrindeki Sırp askerler tarafından katledildiği Srebrenista “2. Dünya Savaşı’ndan sonra ’daki en büyük ” olarak nitelendiriliyor.

Halen yaklaşık iki bin katliam kurbanının kayıp olduğu bu büyük trajedi sadece ’in değil tüm insanlığın adalet arayışının sembolü haline geldi.

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Sırpların eski lideri Ratko Mladiç, katliamın 23. yıl dönümünden bir gün önce temyiz davası ön duruşmasına çıktı. Salı günü Lahey’de mahkemede konuşan Bosna kasabı Mladiç, “NATO’yu sağlığını ve halkını yok etmekle” suçladı.

Eski Yugoslavya için kurulan ve görevi sonlanan Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından geçen yıl soykırım, suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten ömür boyu hapse mahkum olan Mladiç, tutukluluk şartlarından da şikayetçi oldu.

Lahey’de hapishanede tutulan 75 yaşındaki Mladiç’in temyiz davasının görüleceği tarihse henüz netlik kazanmadı.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

AB’den Google’a 5 Milyar Dolar Ceza

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Google’a Android işletim sisteminin piyasada haksız hakimiyet kurması nedeniyle 5 milyar dolar …

‘AB, Türkiye İle Müzakereleri Vakit Geçirmeksizin Sonlandırmalı’

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile müzakereleri vakit geçirmeksizin sona erdirilmesi gerektiğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir