Pazar, 22 Temmuz 2018
Free website traffic to your site!

BM: Suriye Rejim Güçleri Doğu Guta’da Savaş Suçları İşledi

yetkililerinin yaptığı açıklamada, Doğu ’da altındaki sivillerin ayrım gözetmeksizin saldırıya uğradığını ve sistematik olarak yiyecek ve ilaç girişine izin verilmediğini belirtti.

Yetkililer, Suriye rejim destekli güçlerin kuşatması sırasında sivillere kasten açlık çektirerek insanlığa karşı suç işlendiğini söyledi.

Beş yıl süren kuşatma, Nisan ayında Rejimin Muhaliflerden kontrolü ele geçirmesiyle sona erdi.

BM araştırmacıları yaptığı açıklamada, “Modern tarihin en uzun süren kuşatmasının sona ermesinin ardından, BM Soruşturma Komisyonu Suriye’deki bu yöntemini barbarca olduğu için kınadı” dedi.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin Mart ayında Doğu Guta’daki son olayları acilen araştırması için görevlendirdiği komisyon, sivil acıların korkunç ayrıntılarıyla dolu 23 sayfalık bir rapor yayınladı.

Komisyon başkanı Paulo Pinheiro “Kuşatılmış sivillere gelişigüzel saldırıldı ve sistematik gıda ve ilaç girişine izin verilmemesi tamamen iğrenç” dedi.

Rapora göre, sivil halkın bir savaş yöntemi olarak kasıtlı olarak aç bırakıldı ve Rejim yanlısı güçlerin yürüttüğü insanlık dışı eylemler insanlığa karşı suç olarak nitelendi. Bunlar, ciddi zihinsel ve fiziksel acılara neden oldu.

Müfettişler, Suriye’deki yedi yıllık savaş boyunca 350.000’den fazla insanın kuşatmalardan zarar gördüğünü belirtti.

İç savaşın başlamasından kısa bir süre sonra kurulan BM’nin Suriye komisyonu, savaşan tarafları defalarca suçladı.

Suriye’ye erişim izni verilmeyen araştırmacılar, bulguları bölgedeki kişilere ve ’de yapılan 140 görüşme raporlarına dayandırdıklarını söyledi.

Ayrıca fotoğrafların, video kayıtlarının, uydu görüntülerinin ve tıbbi kayıtların yanı sıra Rejim ve Rejim dışı kaynakların raporlarını incelediklerini de söylediler.

Raporda, Rejim güçlerinin 14 Nisan ‘da ele geçirildiği bildirilen Doğu Guta’dan yaklaşık 140 bin kişiyi evlerinden ettiği belirtildi.

Raporda, on binlerce kişinin hala Şam bölgesinde Rejim güçleri tarafından yasadışı bir şekilde tutuklandığı belirtildi.

anlaşmalarının ardından, Doğu Guta’dan 50 bine yakın sivilin İdlib ve bölgelerine gönderildiği açıklandı.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İsrail Gazze’ye Saldırı Başlattı

İsrail ordusu, Gazze’ye savaş uçakları, tank ve toplarla düzenlediği saldırının devam ettiğini duyurdu. İsrail ordu …

IŞİD: Düzinelerce Rejim Askeri Ve Milis Öldürdük

Deir Ez Zur’un batı kırsalında bir bombalı araç saldırısı düzenlendiği bildirildi. IŞİD medya kaynakları, savaşçılarının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir