Salı, 25 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

 BM: Gazze’deki sivil yürüyüşe karşı i̇şlenen cinayetlerin soruşturulmasını i̇stedi

Yeni ölümlerin önlenmesini isteyen : Gazze’deki sivil yürüyüşe karşı i̇şlenen cinayetlerin soruşturulmasını i̇stedi.

Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün akşam BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada İsrail’in ’de düzenlenen Dönüş Yürüyüşleri’nde işlediği cinayetler konusunda bağımsız ve şeffaf bir soruşturmanın yapılmasını istedi.

Ortadoğu’daki durumu görüşmek üzere toplanan BMGK’de konuşan Guterres, Gazze’de meydana gelen şiddet olaylarında gereksiz yere insanların öldüğünü ve yaralandığını belirtti.

Guterres konuşmasında “taraflardan yeni kurbanlara neden olacak ve sivilleri tehlikeye sokacak eylemlerden kaçınmalarını talep ediyorum” dedi.

Tunus, Kuveyt, Filistin ve Arap Birliği temsilcilerinin BM’de düzenledikleri basın toplantısında, Gazze’deki duruma dikkat çekmek için BM Güvenlik Konseyine mektup yazdıklarını ifade ettiler.

Dört temsilci gönderdikleri mesajda “uluslararası camiayı acilen sorumluluk almaya, Filistinli sivillerin karşı karşıya kaldıkları kasıtlı öldürmelerin durdurulması için girişimlerde bulmaya davet ediyoruz” çağrısında bulundu.

Mesajda, Filistinlilerin taleplerini ifade etmek için barışçıl bir yürüyüşü tercih ettiklerine dikkat çekildi.

BM Güvenlik Konseyi’nin sorumluluk alma konusunda gösterdiği başarısızlığı kınayan BM temsilcisi Riyad , 15 üyeden 14’ü bu konuda bağımsız bir soruşturma açılmasını desteklerken, ’nın bunu veto ettiğini söyledi.

Kaynak: fiem

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Gazze’de UNRWA’ya Bağlı Kurumlarda Genel Grev

Gazze’deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) bağlı kurumlarda, mali kriz yaşayan ajansın çok …

Moody’s: Vergi Yaptırımı ABD İçin de Çin İçin de Olumsuz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's, ABD'nin Çin'e uyguladığı ek vergi yaptırımlarının iki ülke için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.