Pazar, 23 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Birleşmiş Milletler’den özeleştiri: BMGK yeniden yapılandırılmalı

Genel Kurulu Başkanı Lajcak, Güvenlik Konseyi'nin 21. yüzyılın gerçeklerine uygun şekilde yenilenmesi gerektiğini ve bu şekilde değişen küresel gerçekleri daha iyi yansıtacağını söyledi.

Üye sayısı, daimi üyelik ve veto hakkı gibi konular ve mevcut yapısı nedeniyle eleştirilerin odağında olan Güvenlik Konseyi'ne bir eleştiri de Genel Kurulu'ndan geldi.

BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajcak, Güvenlik Konseyi'nin 21'nci yüzyılın gerçeklerine uygun şekilde yenilenmesi çağrısı yaptı.

Lajcak, "Yeniden yapılandırılmış bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, değişen küresel gerçekleri daha iyi yansıtır" dedi.

"BM Güvenlik Konseyi 1945 yılının gerçeklerini taşıyor"

Lajcak, BM Güvenlik Konseyi'nde reform tartışmaları ve çağrılarına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

''BM Güvenlik Konseyi'nde reform en karmaşık, en hassas ve en önemli konulardan biri. BM sisteminin tüm çalışmaları dış dünyada sadece Güvenlik Konseyi'nin performansına göre değerlendiriliyor. BM Güvenlik Konseyi'nde ne zaman birlik olmasa ve karar alınamasa tüm sistem sert bir şekilde eleştiriliyor. Buna çoğu kez şahit oldum ve bu durumla yüzleştim.

BM Güvenlik Konseyi mevcut pozisyonuyla yeterince temsil etmiyor, bu inkar edilemez çünkü 21. yüzyılın gerçeklerini yansıtmıyor, 1945 yılının gerçeklerini taşıyor. Bu nedenle reform çağrısı adil ve hatta yeterli değil. Yeniden yapılandırılmış bir Güvenlik Konseyi değişen küresel gerçekleri daha iyi yansıtır. Konseyin kaç üyesinin olacağı, daimi üyelik, veto hakkı gibi tartışılması gereken birçok konu var. Üye ülkeler konseyin herkesi temsil ettiğini hissetmek istiyor. ''

Lajcak, ayrıca Birliği'nin BM sisteminde daha aktif olması gerektiğini sözlerine ekledi

Alıntı: Mepanews. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Mübarek’in uzlaşı talebi reddedildi

Mübarek'in uzlaşı talebi reddedildiMısır Yargıtay Mahkemesi, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in "Cumhurbaşkanlığı Sarayları” adıyla bilinen davada …

Çin: ABD’nin müdahale hakkı yok

Çin: ABD'nin müdahale hakkı yokÇin Savunma Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin S-400 satın aldığı gerekçesiyle Çin'e yaptırım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.