Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Bıçaklı saldırı sonrası Mescid-i Aksa’da gerginlik

Bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla Filistinli bir gencin ateş edilerek yaralanması sonrası ’nın tüm kapıları kapatıldı.

İsrail polisi, altındaki Doğu ’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın Meclis (Nazır) Kapısı'nda bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla Filistinli bir genci ateş ederek yaraladı.

Polisten yapılan açıklamada, yaralanan Filistinli gencin durumuna ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

İsrail basınında, söz konusu eylemi gerçekleştirdiği iddia edilen gencin Ummu'l Fehm kentinden İsrail vatandaşı bir Filistinli olduğu yönünde bilgiler yer aldı.

Tüm kapılar kapatıldı

Bu olayın ardından, Mescid-i Aksa’nın tüm kapıları İsrail polisi tarafından ikindi namazı sonrası kapatıldı.

Görgü tanıkları, İsrail polisinin birçok Filistinliyi Eski Şehir bölgesinden çıkardığını ve çevredeki bazı dükkanları kapattığını aktardı.

"İsrail Filistinlileri provoke etti"

İsrail polisinin Harem-i Şerif’i Müslümanların ibadetine kapatması üzerine, yüzlerce Filistinli akşam namazını Mescid-i Aksa’nın El-Esbat (Aslanlı) kapısında eda etti.

Namazın ardından yapan Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani, İsrail’in Müslümanların mukaddesatını aşağıladığını ifade ederek, İsrail’in Filistinlileri provoke ettiğini söyledi.

Yatsı namazını da Esbat kapısında kılmak isteyen Filistinli göstericiler, İsrail polisince engellendi. Göstericileri dağıtan polis, Mescid-i Aksa'nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinde ses bombaları kullandı.

Polis, Esbat kapısında, Kudüs ve Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin, yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı el-Hüseyni ve Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer el-Kisvani ile beraber sadece birkaç kişinin kılmasına izin verdi.

Eski Şehir ve Mescid-i Aksa çevresinde gerginlik sürüyor.

Son bir ay içinde ikinci defa

İsrail polisleri, son bir ay içinde iki defa Mescid-i Aksa’yı boşaltarak kapılarını Müslümanların ibadetine kapattı.

Resmi istatistiklere göre, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında 2015'ten bu yana işgal altındaki , Doğu Kudüs ve 'de devam eden olaylarda, yüzlerce Filistinli İsrail güçleri tarafından öldürülürken, 40'ı aşkın İsrail asker ve polisi de öldü.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Muhalif grup Tahrir el Şam savunma hatlarını güçlendiriyor

Tahrir el Şam'a bağlı muhalifler savunma ve nöbet hatlarını güçlendirmeye devam ediyor. Bölge kaynaklarından edinilen …

Trump İspanya’ya göçmenlere karşı duvar örmesini önerdi

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, ABD Başkanı Donald Trump'ın Meksikalı göçmenlere olduğu gibi Afrika sınırlarına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.