Perşembe, 20 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Beşşar Esed: ABD Ve İsrail, Teröristlere Baskı Yaparak Barışı Engelliyor

Şam Rejimi Başkanı Beşşar , Moskova liderliğinde yapılan ülkenin güneyinin geleceği hakkındaki görüşmelerin devam ettiğini fakat ve İsrail’in müzakere edilmiş yerleşimi engellediğini söyledi.

İran’ın El Alem Televizyonuna konuşan Beşşar Esed, Nisan ayında Guta’nın Muhaliflerden ele geçirilmesinden sonra güneye ilerleyebileceklerinin belirdiğini kaydetti.

Beşşar Esed: “İki seçenekle karşı karşıya kaldık: Uzlaşma yada güç kullanarak özgürleştirme. Bu noktada , uzlaşmaya bir fırsat tanımanın mümkün olduğunu önerdi.”

Esed şöyle devam etti: “Ta ki şimdiye kadar, İsrail ve ’nın müdahalesi gibi nedenden ötürü somut bir sonuç elde edilmedi; onlar bölgedeki teröristlere herhangi bir uzlaşmaya veya barışa varmaktan engelleyen baskılar yapıyorlar.”

Rusya geçtiğimiz ayın sonlarında ABD ve Ürdün’le güney hakkında müzakereler için acil çağrıda bulunmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir , İsrail Başbakanı Benyamin ile ’yi görüşmüştü.

Stratejik öneme sahip güney bölgesinin İsrail ve Ürdün ile sınırının yanı sıra başkent Şam’a açılan yollarıyla da önemli.

Hükumet Kuneytira ve ardından ’da kontrol sağlamak isterken ’in bölgede bir etkinliği bulunmuyor.

İran Televizyonuna konuşan Esed, Ruslarla Amerikalılar ve İsrailliler arasındaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

İran’ın güneyden çıkması yönündeki bir soruya cevap veren Beşşar Esed, Suriye ile İran arasındaki dostluğun stratejik olduğunu ve güney, kuzey meselesine alet edilemeyeceğini belirtti.

arası iç savaş ve çekişmeler devam ederken Esed Kuvvetleri, Rusya ve İran’ın desteğiyle Suriye’nin büyük bölümünü yeniden ele geçirdi.

Beşşar Esed, 2011 yılından bu yana devam eden iç savaşta 1 milyona yakın can kaybından ve 10 milyonun üzerinde Suriyelinin evlerini terk etmek zorunda kalmasından sorumlu tutuluyor.

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Haydar El Abadi’nin Partisinin Önünde Patlama

Irak’ın Kerkük kentinde bomba yüklü araçla bir saldırı düzenlendi. Patlama, Dava Partisi binasının önünde yaşandı …

Sincar’daki PKK Kampları Görüntülendi

PKK’nın Türkiye sınırındaki üyelerine ait görüntüler yayınlandı. Sincar kent merkezinde ve dağında bulunan PKK unsurları, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.