Salı, 25 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

‘Ahir Zaman Ve Bilad-i Şam Yazıları’ Serisi: Şam Cihadının Şiddetinden Söz Ediyor Olabilecek Rivayetler

Dünya gündeminin ilk sırasında savaşında yaşanan gelişmeler yer alırken savaşın en önemli aktörlerinin küresel cihat ekolü takipçileri olduğu gözleniyor.

İran’ın bölgesel hedefleri, ’nin deniz aşırı politikaları, ’nın ’e inme planları ve öncülüğündeki Körfez ülkelerinin desteklediği Suriye içindeki grupların devrimi belirlenen yöne doğru kanalize etme çalışmalarının hepsinin küresel cihat ekolüne takıldığı ve şu ana kadar başarıya ulaşamadığı değerlendiriliyor.

Afganistan merkezli ekol, Suriye’de Yemen ve Cezayir’de olduğu kadar güçlü temsil edilemese de Suriye savaşının kendine özel iç dinamiklerini göz önünde bulunduran uzmanlar, küresel cihat anlayışının Batı ülkelerine yayılması için bir kapı özelliği taşıyan Suriye devriminin uluslararası güvenlik için yeni bir uyarıcı unsur olduğu görüşünde.

Uluslararası Güvenlik Politikaları Araştırmacıları için haber ve analizler sunan Asya’nın Sesi Haber Merkezi, ilmi çalışmalarıyla tanınan Ömer Faruk’un ‘Ahir Zaman Ve Bilad-i Şam Yazıları’ başlıklı makalelerinden oluşan yeni bir yazı dizisi başlatıyor.

Yazı dizisinin altıncısı olan ‘Şam Cihadının Şiddetinden Söz Ediyor Olabilecek Rivayetler’ başlıklı makaleyi okurlarımız için alıntıladık:

“Şeyh Allâme Ebu Katâde el-Filistînî (hafizahullah):

Ehli Sünnet’in bu günden sonra rahatlığı unutması gerekir. Seferberlik yapılmalıdır; kuşkusuz bu savaş daha fazla şiddetlenecektir. Bundan başkasının olacağını zanneden, kuruntular içerisindedir. Küfür tehlikeyi hissetmeye başladı.”

بسم الله الرحمن الرحيم، الحمد لله رب العالمين، والصلاة والسلام على رسولنا محمد وعلى آله وصحبه أجمعين

İbn Asâkir (rahimehullah, vefat tarihi: hicrî: 571) “Târîhu Dimeşk” isimli eserinde:

باب بيان أن الإيمان يكون بالشام عند وقوع الفتن وكون الملاحم العظام

Fitneler vuku bulduğu ve büyük savaşlar olduğunda imanın Şam’da olacağının beyan edilmesi babı” başlığı altında sahâbî Abdullah b. Havâle (radiyallahu anh)’ın şöyle dediğini rivayet etmiştir:

Allah Teâlâ’nın fitneleri sağlarınızdan ve sollarınızdan atması ile iftihar edin ey Şam ehli! İbn Havâle’nin nefsi elinde olana yemin olsun ki, muhakkak ki Allah Teâlâ sizi öyle bir fitnenin içine atacak ki o fitneden sizin sahte olanlarınızı çıkaracak (bu fitne ile pisi temizden ayıracak. Bkz: Enfâl 37.)”

Yine aynı başlık altında, yukarıdaki rivayetten iki sonraki rivayette, önceden alimlerinden olup Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’in vefatından sonra müslüman olan ve bu sebeple tâbiîn’in büyüklerinden sayılan Ka’b el-Ahbâr (rahimehullah)’ın şöyle dediği geçmektedir:

Fitne, Şam tarafından belirmediği sürece (zorlanılmadan) atılmaya (def edilmeye) devam edecektir.” (Bunu “el-Fiten”inde Nuaym b. Hammâd da rivayet etmiştir.)

Nuaym b. Hammâd’ın (rahimehullah, vefat tarihi: hicrî 228) “El-Fiten” adlı kitabında İbn Mes’ûd (radiyallahu anh)’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:

Her fitne basittir/pek önemli değildir, ta ki Şam’da oluncaya kadar. Şam’da olduğu zaman işte o (fitne) kılıçtır/felakettir, o kapkaranlıktır.”

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in vefatından sonra müslüman olmuş, tâbiîn’in büyüklerinden Ebu’l-Âliye (rahimehullah)’ın şöyle dediği nakledilmiştir:

Ey insanlar! Fitneleri bir şey saymayın, ta ki Şam tarafından gelinceye kadar. O (Şam’daki fitne) kör’dür.” (Nuaym b. Hammâd; el-Fiten)

Ka’b el-Ahbâr’ın şöyle dediği rivayet olunmuştur:

Muhakkak ki ’ın, derinin ovalandığı gibi ovalanması, Şam’ın, kılın yarıldığı gibi yarılması ve ’ın, devenin parçalaması gibi parçalanması/deşilmesi yakındır. Bunlar olduğu vakit (bu şiddetli fitnelerden sonra) (Allah’ın) emr (i/yardımı) iner.

Ve’l-hamdu lillâhi Rabbi’l-âlemîn.”

Kaynak: Asyanın Sesi. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İdlib Bölgesinden 2 Bölük IŞİD’e Karşı Güneye Gönderildi

Suriye Rejim Ordusunun iki büyük askeri bölüğü bu hafta sonu güneydeki El Sveida bölgesine gitmek …

Muhammed Badie De Dahil 66 Kişiye Ömür Boyu Hapis

Mısır mahkemesinde Pazar günü gerçekleşen duruşmada, Müslüman Kardeşler yöneticisi Muhammed Badie de dahil olmak üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.