Salı, 25 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

Afganistan Devlet Başkanı Taliban’a siyasi bir parti olması için çağrıda bulundu

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, pazar günü başkent Kabil’de seçim kayıtlarının başlatılması için düzenlenen tören sırasında ’a 20 Ekim’de yapılması planlanan genel seçimlere siyasi parti olarak katılması teklifini yineledi. Gani, Taliban’a “Barış fırsatını iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. Barış teklifimizle iyi bir şekilde ilgilenirseniz önümüzdeki seçimlere siyasi parti olarak girebilirsiniz” çağrısında bulundu. Afgan halkının barışa ihtiyaç duyduğuna işaret eden Gani, herkesin seçme ve seçilme hakkının olduğunu ve bunun demokratik bir ülkenin özelliği olduğunu belirtti.

Devlet Başkanı Gani, mart ayının başlarında Taliban’a çatışmalardan vazgeçerek siyasi partiye dönüşmesi için çağrıda bulunarak örgütten koşulsuz bir şekilde barış görüşmelerine katılmasını istemişti. Gani’nin bu teklifi kapsamında eski Taliban üyeleri ve esirler için yeni pasaportların ve vizelerin verilmesi, ’de ofis açmak ve liderlerine uygulanan yaptırımların kaldırılması gibi imtiyazlar bulunuyor. Taliban bu teklife resmi olarak yanıt vermezken ’den önce ile diyalog kurulması isteğini dile getirdi.

Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Cüzcan iline bağlı Darzab ilçesinde aralarında yerel bir komutanın da bulunduğu en az 20 silahlı militan Afgan ordusu tarafından son 24 saatte düzenlenen hava saldırısında öldürüldü.

Herat ve Kapisa’da düzenlenen operasyonlar sırasında son 24 saat içinde 14 militan öldürüldü, 17 militan da yaralandı. Savunma Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, Herat’taki Şerif bölgesinde aralarında Taliban liderlerinin de bulunduğu 8 silahlı militan öldürüldü, 8’i de yaralandı. Kapisa vilayetinde bulunan Nacrab bölgesinde de 6 silahlı militan öldürülürken 6’sı da yaralandı. Bakanlık açıklamasında askeri veya sivil kayıplarla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Taliban da operasyonlara ilişkin açıklamada bulunmadı. TOLO News, Afgan polisinin Beğlan bölgesinde Taliban’ın kontrolündeki Vardeka köyünde el yapımı patlayıcının tuzaklanması eğitimi sırasında patlamasıyla 9 militanın öldüğü, 5 militanın da yaralandığına ilişkin açıklamasını aktardı. Polisten ayrıntılı bir açıklamada gelmedi. Taliban da konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Fetih Medya sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Gazze’deki İlaç Eksikliği Sağlık Hizmetlerini Tehdit Ediyor!

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, bölgedeki ilaç eksikliğinin birinci basamak sağlık hizmetlerinin durmasına neden olacağını ifade etti. …

Petrolün fiyatı 4 yılın zirvesinde

Uluslararası piyasada 81.59 dolara çıkan brent petrolün varil fiyatı, son 4 yılın en yüksek seviyesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.