Pazar, 23 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

ABD’li Diplomat: Eritre’de İnsan Hakları Hala Kaygı Verici

Birleşik Devletleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sekreter Yardımcısı ile arasında yirmi yıl süren bir düşmanlığa son veren bir yakınlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ancak ’nin insan hakları siciline ilişkin endişelerin Washington ile işbirliğini engellediğini söyledi.

Etiyopya ve Eritre liderleri, 20 seneden bu yana ilk defa ortak sınırlarındaki geçiş noktalarını yeniden açarak bölgedeki gerilimleri azaltma ümidine yol açtı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika Sekreteri Yardımcıs Tibor Nagy, gelişmeye ilişkin yaptığı açıklamada, ABD’nin son aylarda Eritre ile “kasten” yakınlaştığını ancak 2009’da dayatılan ve ’deki İslamcı militanları desteklediğini savunan yaptırımlarının kaldırılması hakkında konuşmak için çok erken olduğunu söyledi.

Eritre ise iddialarını reddediyor.

ABD’nin Eritre ile ilgili endişeler arasında, ABD büyükelçiliği yerel personeli ve birkaç Amerikalının gözaltına alınması da var.

Nagy ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinin, bir raporunda vurgulanan ’den alınan son silahlar hakkında Eritre’den tam bir istediğini belirtti.

Amerikalı diplomat, Dini ve siyasi tutsakların ve belirsizliğin, zorunlu ulusal hizmetlerin yanı sıra sıkı sıkıya yönetilen bir hükümet sisteminin de bir endişe olduğunu söyledi.

Eritre’nin eski ABD Büyükelçisi olan Nagy, “Eritre, harika şeyler söyleyerek ve komşularla iyi ilişkiler kurarak, otomatik olarak yaptırımların hafifletilmesine yol açacağını düşünemez” dedi.

“Somut eylemler olmalı ki yakından ilgilenmeye devam edelim ve her zaman popüler olmayan ancak söylenmesi gereken şeyler söyleyeceğiz” diye ekledi.

Eritre, ABD tarafından, yargısız infaz ve işkence iddiası da dahil olmak üzere insan hakları ihlallerine ilişkin suçlamaları “tamamen asılsız ve değersiz” olduğu için reddetti.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Cezayir Almanya’daki Vatandaşlarını Geri Alacak

Cezayir Başbakanı Ahmed Ouyahia, Alman Başbakan Angela Merkel’in ziyareti sırasında yasa dışı göç konusunun ele …

Manchester Saldırısını Gerçekleştiren IŞİD Üyesinin Kardeşi 1 Milyon Dolara Satılık

Mayıs 2017’de Manchester Arena saldırısını gerçekleştiren bir canlı bombanın erkek kardeşi olan Haşim Abedi’yi tutan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.