Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar yolda

'de Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler 'yı, ABD seçimlerine müdahalesi nedeniyle cezalandırmak amacıyla yeni yaptırımlar öngören bir yasa tasarısı sundu.

Tasarıda, Rusya'nın yeni çıkaracağı devlet tahvilleri üzerindeki işlemler, enerji ve projeleri ile ithalatına getirilecek sınırlamalar ve siyasetindeki bazı kişilerle iş dünyasının "oligark" denilen ağırlıklı isimlerine karşı yeni yaptırımlar yer alıyor.

'ya güçlü desteğin ifade edildiği tasarıda 'dan ayrılma girişimlerinin en az Senato'nun üçte ikisinden destek almak zorunda olduğu da hükme bağlanıyor.

"Mevcut yaptırımlarla seçimlere müdahale engellenemedi"

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham "Mevcut yaptırımlar rejimi, Rusya'yı önümüzdeki 2018 ara seçimlerine müdahalesini engelleyemedi" dedi. Graham bu hafta başında gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya'yı cezalandırmak için "çok sert yaptırımlar" düşündüğünü söylemişti.

Kongre, geçen yaz Rusya'ya yaptırım yasa tasarısını onaylamış ancak bazı milletvekilleri, 'ın bunu uygulama konusundaki isteksizliği olarak gördükleri durumdan rahatsız olmuşlardı. bu tasarıyı ancak Kongre'de çok büyük çoğunluklarla kabul edilmesinden sonra imzalamıştı.

Yönetim yaptırım kararlarına uymuyor

Demokrat Senatör Bob Menendez, yönetimin bu yaptırımlara tamamen uymadığını söyledi. Menendez, "Bu tasarı Kremlin üzerindeki baskıyı artırmanın bir sonraki adımı olacak ve ABD Kongresi'nin bütün olarak eksiksiz kınamasını ifade edecek; böylece sonunda, ABD'nin artık davranışlarını hoş görmeyeceğini anlayacak" dedi.

Dün sunulan önlemler içindeki bazı hükümler, bu yasanın daha da sertleştirilmesini öngörüyor. Senato ve Temsilciler Meclisi'nde ayrı ayrı kabulü gereken tasarı, daha sonra Trump tarafından imzalanarak yasalaşacak.

Trump soruşturmanın durmasını istedi

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz günlerde 'dan yayınladığı mesajda, Adalet Bakanı Jeff Sessions'tan, 2016 başkanlık seçiminde Rusya'nın rolü hakkındaki soruşturmayı kapatmasını istemişti. Trump'ın yaptığı bu girişim, kendi partisi olan Cumhuriyetçi Parti'nin, soruşturmanın devamını isteyen Kongre üyeleri arasında tepki yaratmıştı.

Donald Trump, "Bu felaket bir durum. Adalet Bakanı Jeff Sessions, ülkemizi daha fazla lekelemeden, bu kasıtlı cadı avını hemen durdurmalı" demişti.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Lavrov: Suriye konusunda herkesle iletişim kurmaya hazırız

Moskova/Şarku’l Avsat Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın uluslararası meşruiyet temellerine dayanma şartıyla, “Astana süreci” …

Karlov suikastçısının FETÖ içindeki ‘abi’si, savunma yapmadı

Rusya’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a suikast düzenleyen Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ’deki ‘abi’si olduğu gerekçesiyle tutuklanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.