Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

ABD’den Ankara’ya İran Baskısı

İran’la nükleer anlaşmadan çekilen , ’a yaptırımlar konusunda ’yı zorluyor. ’da temaslarda bulunan heyeti, ’den uygulama takvimi istedi.

ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyet, Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye’den beklentilerini dile getirdi.

Görüşmeye katılan Türk heyetinde diplomatik yetkililerle birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcileri de yer aldı. ABD’nin İran’la nükleer anlaşmadan 8 Mayıs’ta çekildiğini hatırlatarak İran için alınan yaptırım kararının “müttefiklik” ilişkisi doğrultusunda Türkiye tarafından da benimsenmesi gerektiği mesajı veren yabancı heyetin, Türkiye’den bu konuda bir “uygulama takvimi” istediği de diplomatik kulislerde konuşulmaya başlandı.

Türk diplomatik yetkililer, Türkiye ile İran arasındaki komşuluk ilişkisinin “hızlı ve ani kararlarla” yürütülemeyeceğini belirterek ABD’nin Türkiye’den beklentilerine “hızlı yanıt vermenin” mümkün olmadığına dikkat çekti.

ABD’li heyetin ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “İran gerek ekonomik ve ticari ilişkilerimiz gerek enerji ithalatımız bakımından önemli bir komşumuzdur. Bu nedenle ABD’nin bu alanda uygulayacağı yaptırımlar yakından izlenmeye devam edilecektir” mesajı öne çıktı.

Diplomatik yetkililer Ankara-Washington hattında sadece İran’a yaptırımlar değil, başta olmak üzere birçok konuda son dönemde yoğun bir temas trafiği yaşandığına vurgu yapıyor.

Bu trafikte örgütü üyesi olan Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li Andrew Brunson’ın tutukluluk halinin devamına ABD’nin gösterdiği tepki ile Türkiye’nin “terör örgütü lideri” olarak gösterdiği Fethullah Gülen’in ABD’den iadesinin bir türlü gerçekleşmemesi dikkat çekiyor.

Hem ABD hem de Türkiye’nin bu konulara yoğunlaşmış dikkatinin, İran’a yaptırımlar konusunda nereye evrileceği de merak konusu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İran Devrim Muhafızlarına, Milyarlarca Dolarlık Destek Olan Şirketlere Yaptırım

ABD Hazinesi, firmalar arasında İranlı bir traktör ve çelik imalat şirketi de dahil Salı günü …

ABD, Hizbullahı Suç Örgütleri Grubuna Aldı

ABD Başsavcısı Jeff Sessions yaptığı açıklamada, uluslararası suç örgütleri olarak beş grup belirlendiğini açıkladı. Pazartesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.