Cuma, 19 Ekim 2018
Free website traffic to your site!

ABD, Türkiye’den Ne Kadar Çelik İthal Ediyor?

2017 yılında ’nin çelik ihracatının toplam değeri 9,5 milyar Dolar seviyesindeydi. Yaklaşık 1 milyar Dolarlık çelik ihracatını ise ’ye yapılmıştı.

12 Ağustos 2018 Pazar 04:28A+A-

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu imzalı habere göre; Başkanı , Türk Lirası'nın Dolar karşısında tarihinin en düşük seviyelerini gördüğü Cuma günü Türkiye'den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılması talimatını verdi.

Trump Türkiye'ye yönelik hesabından yayımladığı mesajda, "Türk Lirası, çok güçlü Dolarımız karşısında hızla düşerken, az önce çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin iki katına çıkarılmasına onay verdim. Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil!" dedi.

Dünyada en çok çelik demir ithal eden ABD, geçtiğimiz Mart ayında ticaret ortaklarının tepkisini çeken bir karar alarak çelik ithalatına yüzde 25, alümüniyum ithalatına ise yüzde 10 ek vergi uygulamaya başlamıştı.

Böylelikle Trump yönetiminin son kararıyla söz konusu vergiler Türkiye için ikiye katına çıkmış oldu.

Türkiye'nin çelik ihracatı etkilenecek

2017 yılında Türkiye’nin çelik ihracatının toplam değeri 9,5 milyar Dolar seviyesindeydi. Yaklaşık 1 milyar Dolarlık çelik ihracatını ise ABD’ye yapılmıştı, böylelikle Türkiye ABD’ye en çok çelik ithal eden 6’ncı ülke olmuştu. Yeni ek vergilerle birlikte Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatında düşüş yaşanması bekleniyor.

Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke olan ABD'ye 2017 yılında gerçekleşen ihracatın toplam değeri ise 8,6 milyar Dolar.

asahk.jpg

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İtalya 106 kişiyi ‘radikal İslamcı’ oldukları gerekçesiyle sınır dışı etti

İtalya 2018 başından itibaren 106 kişiyi 'radikal İslamcı' oldukları suçlamasıyla sınır dışı etti. İtalya, 2018 …

Çin’de yolsuzluk operasyonu büyüyor: Eski maliye bakanı tutuklandı

Çin'de bir dönem maliye bakanı olarak görev yapan Zhang Shaochun'un yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandığı duyuruldu. Başsavcılık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.