Pazar, 23 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

ABD, ‘Suriye’de istikrar’ için ayırdığı 230 milyon dolarlık fonu durdurdu


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, bakanlığın daha önce ’nin istikrara kavuşturulması için verilmesi öngörülen 230 milyon doları farklı amaçlara yönelik kullanılacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın daha önce 'ın bağışladığı 100 milyon dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen 50 milyon dolar gibi yardımların sayesinde Suriye’nin yenilenmesi için 300 milyon dolar topladığına dikkat çeken Nauert, “Koalisyondaki kilit ortaklarımızın ödemeleri sonucunda Dışişleri Bakanı (Mike) Pompeo, daha önce Suriye’nin istikrara kavuşturulması için verilmesi değerlendirilen yaklaşık 230 milyon doların farklı amaçlara aktarılması için talimat verdi” diye konuştu.

“Karar, külfetin müttefiklerle paylaşımını arttırma isteği doğrultusunda alındı”

Pompeo’nun bu kararı Beyaz Saray’ın konuya ilişkin külfetin müttefiklerle paylaşımını arttırma isteği doğrultusunda aldığını söyleyen Nauert, “Dışişleri Bakanlığı, Kongre’yle işbirliği halinde bu parayı dış politikanın diğer kilit önceliklerini desteklemeye yönlendirecek” dedi ve şöyle devam etti: “Bu karar ABD’nin Suriye’deki stratejik hedeflerine olan bağlılığımızı azaltmayacak. Başkan ( ), yenilgiye uğratılana kadar Suriye’de kalmaya hazır olduğumuzu net bir şekilde ifade etmişti. Biz de İran güçlerinin ve destekçilerinin Suriye’den çekilmelerinin sağlanması konusuna odaklanmış durumdayız.”

“Karar, insani yardımları etkilemeyecek!”

Kararın ABD’nin savaşın başından bu yana Suriye’ye ayırmış olduğu 8.1 milyar dolarlık insani yardımı etkilemeyeceğine dikkat çeken Nauert, “Ayrıca Suriye krizinin çatısı altında yürütülen süreç çerçevesinde barışçıl yollardan çözülmesi için uluslararası partnerlerimizle çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : t24

Alıntı: Islah Haber – Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İzmir’de Bylock operasyonu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 12 şüphelinin örgütün …

BM’den sivilleri koruyamayan barış gücü askerleri için yeni önlemler!

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), sivilleri korumakta başarısız olan barış gücü askerlerine karşı daha katı önlemleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.