Salı, 18 Aralık 2018

‘ABD, Suriye’de Askeri Varlığını Sürdürecek, IŞİD Yeniden Ortaya Çıkamaz’

, ’de ’in yeniden dirilmesini önlemek iddiası ile kapsamlı bir stratejinin parçası olarak açık uçlu bir askeri varlığa işaret etti ve Beşar rejiminin diplomatik yolla çıkarılması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Stanford Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, ’nın ve İran’ın ’ı güçlendirdiğini ve derhal iktidardan çekilme ihtimalinin bulunmadığını belirtirken ’den kurtulmanın “sabır” gerektirdiğini söyledi.

ABD stratejisinin büyük kısmı diplomatik gayretlere odaklanırken, Tillerson şunları söyledi:

ABD, Suriye’de askeri varlığını sürdürecek, IŞİD yeniden ortaya çıkamaz …

Suriye’deki ABD kuvvetleri Suriye ve İran destekli kuvvetler tarafından doğrudan tehditlerle karşı karşıya kalmıştı ve geçen yıl Suriye jetinin vurulması Rusya ile arasındaki gerginliği artırdı.

ABD, Suriye’de kalmak için yeni senaryolar üretmeye devam ederken Ortadoğudaki içinden çıkılamaz savaşın durumu ise belirsizliğini koruyor.

Tillerson, ABD’nin Suriye’den ayrılması İran’a Suriye’deki konumunu güçlendirme fırsatı sağlayacağını belirtti.

ABD Başkanı Donald , önceki başkanları Orta Doğu ve ’daki askeri müdahaleleri konusunda eleştirdi. Ancak başkan olarak Trump, ’da ve şimdi Suriye’de açık uçlu bir varlığı yerine getirmek zorunda kaldı.

Yaklaşık yedi yıl süren savaş sonrasında yüz binlerce Suriyelinin öldü ve insani bir felaket yaşandı.

Tillerson, Suriye diasporasının katılacağı özgür, şeffaf seçimlerin “Esad ve ailesinin iktidardan kalıcı olarak ayrılmasına yol açacağını söyledi. Bu süreç zaman alacak ve Esad’ın ayrılışında ve yeni hükümetin kurulmasında sabrı istiyoruz “dedi.

“Bu süreç hemen olamayabilir, bunun yerine anayasa reformu ve denetimindeki seçimlerle artan bir süreç yoluyla gelebilir. Ancak bu değişim gelecek “dedi.

Suriye muhalefet üyesi Hadi el-Bahra Tillerson ‘un duyurusunu memnuniyetle karşılamasına karşın daha ayrıntılı bilgi vermeye çağırdı.

Bahra verdiği demeçte, “Washington’un Suriye’de çıkarlarını gözettiğini açıkça söylediği ilk sefer bu” dedi.

Ancak Washington’un siyasi sürecin uygulanmasını nasıl zorlayacağına ve “Esad rejimini siyasi bir anlaşmayı kabul etmeye zorlayacağı” konusunda daha fazla netliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Bu Haberler de var

Obama Ve Clinton’ın Evine Patlayıcı Madde Yollandı

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın Washington’daki evine, içinde patlayıcı madde bulunan bir paket gönderildiği bildirildi. …

Gina Haspel Kaşıkçı Soruşturması İçin Türkiye’ye Gelecek

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Direktörü Gina Haspel’in, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.