Pazartesi, 24 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

ABD İsrail İçin BM İnsan Hakları Konseyi’nden Çıkıyor

Birleşmiş Milletler çevrelerinden edinilen bilgilere göre , İnsan Hakları Konseyi’nden çıkacağını açıklayacak.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in Salı akşamı ortak bir basın açıklaması yaparak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden çıkma kararını açıklayacakları belirtiliyor.

ABD’nin kararına gerekçe olarak konseyin İsrail karşısında önyargılı olmasını göstereceği kaydediliyor. Kararın bu gece yarısı TSİ 00.00’da Washington’da kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Dujarric “Yorum yapmadan önce kararın detaylarını duyana kadar bekleyeceğiz” dedi. Ancak hem BM yetkilileri hem de ABD hükümet çevreleri Washington’ın Konsey’den çıkma kararı açıklayacağını doğruladı.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley daha önce de BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkma tehdidinde bulunmuştu. Haley üyeleri arasında , Küba, Çin, Burundi ve gibi insan hakları ihlalleri yapan ülkelerin olduğunu belirttiği Konsey’in bir “siyaset, ikiyüzlülük ve bahane forumu” olduğunu söylemişti.

ABD merkezi ’de olan konseyi İsrail karşıtı olmakla suçluyor ve konseyde reform yapılmasını istiyordu. 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi üye ülkelerde insan haklarına riayet edilip edilmediğini denetliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden (Human Rights Watch) ABD’nin atacağı adıma tepki geldi. HRW İcra Direktörü Kenneth Roth, “ yönetiminin çekilmesi tek boyutlu insan hakları politikasının üzücü bir yansımasıdır” dedi. Roth, “BM İnsan Hakları Konseyi , , , gibi ülkelerde önemli bir rol oynadı ancak Trump sadece İsrail’i savunmayı önemsiyor gibi görünüyor” diye konuştu.

ABD 2006 yılında kurulan organizasyona katılmayı Georg W. Bush’un başkan olduğu dönem reddetmişti. Barack Obama’nın iktidara geldiği 2009 yılında ABD konseye üye olmuştu. Trump’ın başkanlığı döneminde ABD Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’dan ayrılmış, Birleşmiş Milletler fonunu kesmiş ve BM’nin desteklediği İklim Anlaşması’ndan çıkacağını duyurmuştu.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Eski İstihbaratçılara Hapis Cezası

Şili’de 1975-1977 yılları arasında 12 kişinin kaybedilmesinden sorumlu tutulan 20 eski istihbarat üyesine 17 yıla …

Kanada Parlamentosu Rohingya Katliamını Soykırım Olarak İlan Etti

Kanada Parlamentosu oy birliğiyle, Myanmar’daki Rohingya Müslümanlarına karşı işlenen suçları soykırım olarak ilan etti. Birleşmiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.