Salı, 22 Mayıs 2018
Free website traffic to your site!

ABD, El Kaide Ve Tahriki Taliban Liderini Öldürdüklerini Doğruladı

Birleşik Devletleri Kaynakları, Hint Yarımadasındaki El Kaide lideri Hazreti Abbas’ı ve korumasını öldürdüğünü doğruladı.

Nangarhar Vilayetinde öldürülen Abbas aynı zamanda Pakistan merkezli Tahriki Pakistan grubunda da liderlik görevi yürütüyordu.

’nun komutanlığı Kararlılık Destek Misyonu tarafından yapılan açıklamada Hazreti Abbas’ın 23 Nisan’da düzenlenen saldırıda hayatını kaybettiği doğrulandı.

Abbas’a bağlı güçler, Afganistan ve Pakistan’da düzenlenen çok sayıdaki eylemden sorumlu tutuluyor.

Amerikalı Yetkililer, El Kaide ve bağlantılı örgütlerde aynı anda görev yapan cihat liderlerine ‘çift şapkalı’ komutanlar adı veriyor.

ABD Hava Kuvvetleri, bölgedeki Taliban ve El Kaide liderlerine geçtiğimiz on yıllık süreçte sayısız düzenledi.

Hazreti Abbas’ın konumu, Afganistan’da faaliyet gösteren cihat yanlısı örgütler arasındaki yakın ilişkiyi gösteren bir ipucu olarak değerlendirildi.

Hint Yarımadasındaki El Kaide, Dr. Eymen Ez ’nin talimatıyla ’nin damadı Osman Paşa tarafından 2014 yılında kuruldu.

Örgüt, Afganistan, Pakistan, , Burma ve Bangladeş’teki cihat yanlısı grupları bir çatı altında topladıktan sonra Osman Paşa, 2015 yılında drone saldırısında hayatını kaybetti.

_________

Editör Notu: Afganistan – Pakistan bölgesindeki halk, diğer İslam ülkelerinde de farklı örnekleri görüldüğü gibi, İslami isimleri kendi kültürleriyle birleştirmiştir. Bölge halkı diğer Müslümanlardan farklı olarak Ahmet ismini genellikle Ahmedullah olarak kullanır. Bismillah, Hekimullah vb isimler de bölge halkı tarafından kullanılıyor.

Afganistan – Pakistan halkı sahabeye ait isimleri de çocuklarına tek başına vermek yerine onlara saygı göstergesi olarak ‘Hazreti’ ile birlikte kullanıyor. Birçok Peştunda Hazreti Osman, Hazreti Ali gibi isimlere rastlamak mümkün.

Asya’nın Sesi sitesinden alıntılanmıştır. Sorumluluk kaynağa aittir.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Şili’nin Piskoposları, Cinsel Taciz’e Karşı İstifa Çağrısı

Sızan bir belgede Papa, Şili kilisesi hiyerarşisini, cinsel taciz vakalarında “ciddi kusurlar” bulundurmakla suçladı. Bütün …

Brezilya’da IŞİD’e Bağlı Hücre Oluşturmak İsteyen 11 Kişi Yargılandı

Brezilyalı Savcılar, Brezilya’da IŞİD’e bağlı bir hücre oluşturmak istediği iddia edilen 11 kişiyi yargıladı. Şüphelilerin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir