Çarşamba, 15 Ağustos 2018
Free website traffic to your site!

5 ülke Hazar Denizi konusunda anlaştı

Hazar Ülkeleri liderleri, 'ın Aktau kentinde düzenlenen Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi’nde üzerinde 22 yıl çalışılan Hazar Denizi Anlaşması’nı imzaladı.

Kazakistan'ın Aktau kentinde , Kazakistan, , Türkmenistan ve İran liderlerinin katılımıyla düzenlenen zirvede Vladimir , Nursultan Nazarbayev, Hasan , İlham Aliyev ve Gurbanguli Berdimuhamedov, Hazar Denizi'nin statüsünü belirleyen belgeyi imzaladı.

Sputnik'in haberine göre, 1996'dan beri üzerinde çalışılan anlaşmanın taslağı üzerinde, 4-5 Aralık 2017'de 'da toplanan Hazar Ülkeleri Dışişleri Bakanları Zirvesi'nde mutabakat sağlanmıştı.

"Yüzey kısmı ortak, dipteki maden rezervleri pay edilecek"

Anlaşmaya göre Hazar Denizi'nin yüzey kısmı taraflarca ortak bir şekilde kullanılacak, dip kısmı ve maden rezervleriyse komşu devletlerin arasında, uluslararası hukuk temelinde anlaşılarak paylaşılacak.

Denizcilik, balıkçılık, bilimsel araştırmalar ve ana boru hatlarının döşenmesi, tarafların üzerinde mutabakata varacağı kurallara göre gerçekleşecek. Kapsamlı deniz projelerinin hayata geçirilmesi durumunda mutlaka ekoloji faktörü dikkate alınacak.

Anlaşmada ayrıca dış ülkelerin Hazar bölgesinde askeri varlık göstermesine izin verilmemesi şartı koşan ve 5 Hazar ülkesine bölgedeki güvenliğin ve kaynakları işletmenin sorumluluğunu yükleyen madde de yer alıyor.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

İşsizlik Oranı Mayıs Ayında Azaldı

Türkiye’de işsizlik oranı, mayısta geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 9,7 oldu. …

YPG/PKK Suriye’de Okulları Kapatmaya Devam Ediyor!

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD/YPG, ülkenin kuzeyinde bulunan Haseke ilinde iki okulu daha dayattığı müfredatı uygulamadığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.