Salı, 25 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

“15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Yaşanan Siyasal ve Sosyal Değişimler”

Özgür-Der’in “15 Temmuz Sonrası ’de Yaşanan Siyasal ve Sosyal Değişimler” üst başlığı altında bir forum gerçekleştirdi.

Diyarbakır Özgür-Der’in “15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Yaşanan Siyasal ve Sosyal Değişimler” üst başlığı altında düzenlediği forum başladı.

İkram Filiz’in yönettiği forum, Nurullah Canpolat’ın okuduğu ve adalet temalı mesajların verildiği Kur’an-ı Kerim tilaveti ve meali ile başladı.

1. Oturum:

15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Cemaat ve Dindarlık Algısı

12 konuşmacının 4 başlıkta tartışacağı programın 1. oturumunda “15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Cemaat ve Dindarlık Algısı” konuşuldu. İlk oturumda 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Nesip Yıldırım ve Art. Yazar Hamza Türkmen birer sunum yaptılar.

diyarbakir_ozgurder_forum_genel_3.jpg

diyarbakir_ozgurder_forum_genel_2.jpg

Kurt: FETÖ’nün Bu Kadar Vahşileşebileceğini Öngöremedik

Sinevizyon gösteriminin ardından Abdurrahman Kurt’un konuşmasıyla foruma geçildi.

Konuşmasında 15 Temmuz öncesinden başlamak üzere Türkiye’de yaşanan darbeler ve darbelerin oluşturduğu baskı ortamından örnekler veren Kurt, “Cemaatin ‘ılımlı İslam’ anlayışına hizmet ettiğini hep beraber gördük. ile beraber askeri vesayetin geriletilmesi Ergenekon ve Gladyocu anlayışın geriletilmesi karşısında hükümet ile bir dirsek temasına girdiğinde gördük. Tabii gerçek yüzünü gizleyerek hükümete destek oldu. Aynı şekilde KCK operasyonunda hükümete destek oldu. Böylesine bir süreçte, böyle bir yapı olduğunu, bu kadar insanı öldürebileceğini, kendi varlığı ve amaçlarına ulaşma adına bu kadar vahşileşebilecek bir yapı olduğunu tahmin edemedik. Yani dini bir yapının bu noktaya gelebileceğini düşünemedik.” dedi.

Son süreçte yaşanan FETÖ olaylarının Türkiye’de cemaat ve dindarlık algısını ciddi anlamda etkilediğini vurgulayan Kurt, cemaatlerin ciddi bir özeleştiri içerisine girerek bu algıyı kırmaları gerektiğinin önemi üzerinde durdu.

Yıldırım: Müslümanlar Olarak Ne Haldeyiz

İkinci konuşmacı olarak söz alan Nesip Yıldım, 15 Temmuz girişimi süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Aliya İzzetbegoviç’in “Onlar bizim düşmanlarımız ama öğretmenlerimiz değil.” sözü gibi empatiyi, hoşgörüyü, hukuku, adaleti öne çıkaran güzel sözlerden örneklerle konuşmasına başlayan Yıldırım, FETÖ yargılamaları, darbe girişiminin bilançosu ve darbe girişimi neticesinde açılan davalar ve yargılamalar üzerinde durdu.

15 Temmuz sonrası cemaat ve dindarlık algısı üzerinde duran Yıldırım, dini cemaatlerin öne çıkan açmazlarına değindi. Yıldırım, “FETÖ’den boşalan yerlere yerleşme tutkusu dini cemaatleri faaliyetleri dışına çıkma ve istismar gibi yanlış tutumlara itti. Tarikatlar ve cemaatler alan kapma yarışına girdi. İşin ehline verilmesi anlayışının öncelenmemesi zamanla Allah’ın değil, cemaatin rızasını merkeze alması sonucunu doğurdu. Bu durum yozlaşmayı beraberinde getirdi.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de son günlerde artış gösteren dindarlık düzeyi tartışmalarına da değinen Yıldırım, dindarlıkta ciddi oranda azalma baş gösterdiğini, bu konuda özeleştirinin önemi üzerinde durarak “Müslümanlar olarak ne haldeyiz?”, “İktidarla ilişkiler ve konusunda ne durumdayız?” gibi sorulara cevap aradı.

diyarbakir_ozgurder_forum_genel_4.jpg

Türkmen: Cemaat ve Dindarlık Algısı Zayıfladı mı?

Üçüncü olarak söz alan Hamza Türkmen, 15 yıllık AK Parti iktidarında ve özellikle de 15 Temmuz sonrasında Türkiye’de dindarlık algısının ve cemaat aidiyetlerinin zayıfladığına dair iddiaları değerlendirdi.

Türkmen, “Tevhidi çizgide istikrarlı olup da istikametini sünnetullah doğrultusunda yaşatmaya çalışan İslamcılar sürecinden bu yana yaşanılan toplumsal ve siyasal değişimi birlikte konuşma ve hat belirleme konusunda aralarında istişari bir ortam ve tutarlı bir rehberlik oluşturamadılar. Yaşanan çözülmeyi bu zemin temelinde değerlendirmemiz gerekiyor. İslamcı çizgi yanlış öncelikli hedef dolayısıyla dağılmıştı ama hepsinin bilinçaltında Beyazıt Meydanı direnişlerinin izleri vardı. Dindarlık algısının 15 Temmuz’dan sonra milliyetçiliğe kaydığı söylenilmektedir. Ancak bana göre bir iki istisna dışında, özellikle Kürt sorununa adilce yaklaşım dışında ne zaman dindarlıktan kopabildi ki? İslamcılığını kaybeden bazı Kürtler de Türk milli dindarlığından kopacağım derken, Kürt milli dindarlığına savrulmadı mı?” şeklinde konuştu.

Konuşmasında AK Parti’nin İslami kimlikle ve Müslümanlarla ilişkisini de değerlendiren Türkmen, AK Parti’nin İslami bir parti olmadığının altını çizerek, sadece Müslümanlara düşmanlık yapmadığını ve bu durumun bile geçtiğimiz bu süreçte kendileri için hayati olduğunu belirtti.

2. Oturum:

15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Cemaat ve Dindarlık Algısı

Diyarbakır Özgür-Der’in “15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Yaşanan Siyasal ve Sosyal Değişimler” üst başlığı altında düzenlediği forumun ikinci oturumunda Kürt sorunu tartışıldı.

İlk oturumunda “15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Cemaat ve Dindarlık Algısı”nın konuşulduğu forumun ikinci oturumda “Terör ve Güvenlik Sarmalına Hapsedilen Kürt Sorunu” konuşuldu. Oturumda Gazeteci Yazar İlhami Işık, Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Nazlıcan ve Doç. Dr. Vahap Coşkun birer konuşma yaptılar.

Işık: Referandum Kararı Yanlıştı

İkinci oturumun ilk konuşmacısı olarak söz alan İlhami Işık, yaşadıkları dönemi Kürt sorunun geçtiği en zor dönem olarak yorumlayarak, bunun çözümünün insan hikâyelerinde gizli olduğunu belirtti. Bu problemi çözecek ana aktörün, siyasi aktörün kendi hikayelerinden hareketle bir çözüme ulaşabileceğini kaydeden Işık, başlatılan çözüm sürecini anımsatarak, önemine vurgu yaptı.

PKK’nin çözüm süreciyle elde edilen kazanımı kendi üzerinde değerlendirmesinin büyük bir hata olduğunun altını çizen Işık, örgütün olumlu hava ve çatışmasızlık sürecini silahla dolaşma özgürlüğüne çevirdiğini söyledi.

Konuşmasında 16 Nisan referandumunu da değerlendiren Işık, canını verenlerin, büyük bedeller ödeyenlerin gittiği referandum için alınan kararın iyi bir şey olmadığının şimdi daha net olarak görülmeye başlandığını ifade etti.

Güney ’daki seçimlerden ve Afrin’deki durumdan ders çıkarılmamasından yakınan Işık, mevcut iktidarın seçimi garanti ettiği havasında olduğunu ancak maalesef bunun bir yanılgı olma ihtimalinin günden güne arttığını sözlerine ekledi.

diyarbakir_ozgurder_forum_ikinci_oturum_2.jpg

Nazlıcan: Şiddete Hayır Demek Zorundayız

Gündemin sürekli değişmesinin Türkiye’deki kırılgan zeminin göstergesi olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan ikinci oturumun ikinci konuşmacısı Süleyman Nazlıcan, daha birkaç yıl öncesine kadar tarihi bir fırsatın umudunu yüreklerimizde hissederken gelinen noktada bu umudun yerini belirsiz ve kaygılı ortamın aldığını söyledi.

15 Temmuz’dan sonra alınan birtakım tedbirlerin normal olduğunu ancak zamanla devletin bekası uğruna otoriterliğin öne çıkarıldığının altını çizen Nazlıcan, “Böylesi durumlarda sağduyuyu seslendirmek, adaleti dillendirmek, ahlak ve ilkelere vurgu yapmak riskli ancak gereklidir. Bizler sorumluluğumuz gereği her koşulda bu değerlerin gereğini yapmak durumundayız. Forumumuzun başlıklarından biri de Kürt sorunuyla ilgilidir. Bu ülkenin çocuklarının birilerinin ihtiraslarına kurban edilmesine razı değiliz. Bunun için Kürtler adına da Türkler adına da şiddeti besleyenlere, öne çıkaranlara itiraz ediyoruz. Nedeni ne olursa olsun şiddetin her türlüsüne karşı çıkıyoruz.” diye konuştu.

Coşkun: İslami STK’lar Devletleştirildi

15 Temmuz sonrası İslami yapıların, İslami STK’ların tartışılmasının ve eleştirilmesinin doğal, gerekli ve faydalı olduğunun altını çizen Coşkun, İslami sivil toplum kuruluşlarının AK Parti eliyle devletleştirildiği tespitinde bulundu.

Türkiye’de demokraside, demokratik işleyişten muhalefeteyken övgüyle bahsedenlerin iktidara gelince tam tersi bir konuma düşme durumuna İslami kesimin de düştüğünü dile getiren Coşkun, “AK Parti’nin en iyi hikayesi çözüm süreciydi. Cesur adımlar atıldı. Uzunca bir süre cenazeler gelmedi. Toplum sorunla yüzleşme imkânına ulaştı. Toplumun sürece destek verdiği görüldü. Sürecin bozulmasında dış ve politik şeklinde iki önemli faktörden bahsedilebilir. Süreçteki zamanın iyi değerlendirilmemesi, süreçteki belirsizlik iç politikada ise hükümet ve birbirinden farklı şeyler düşünmesi ve beklentiye girmesi sürecin altını dinamitledi.” diye konuştu.

3.Oturum:

“Yeni Dönemde Türkiye’nin Din Politikaları ve Dinde Yenilik Tartışmaları”

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin "15 Temmuz Sonrası Türkiye'de Yaşanan Siyasal ve Sosyal Değişimler" üst başlığı altında düzenlediği forumun üçüncüsünde dinde yenilik tartışmaları değerlendirildi.

İlk oturumunda “15 Temmuz Sonrası Türkiye’de Cemaat ve Dindarlık Algısı”, ikinci oturumunda “Terör ve Güvenlik Sarmalına Hapsedilen Kürt Sorunu”nun konuşulduğu forumun üçüncü oturumunda ise “Yeni Dönemde Türkiye’nin Din Politikaları ve Dinde Yenilik Tartışmaları” ele alındı. Bu oturumda Gazeteci Yazar Abdulkadir Turan, Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve Arşt. Yazar Abdulhakim Beyazyüz birer konuşma yaptılar.

diyarbakir-20180416-01.jpg

Turan: Toplumun gündeminde reform yok

Üçüncü oturumun ilk konuşmacısı olarak söz alan Abdulkadir Turan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından cemaatler hakkında oluşturulan olumsuz algıdan yakınarak, “sanki FETÖ ideal bir cemaat, onun dışındaki bütün cemaatler de ila nihayet FETÖ’nün geldiği konumu gelecekmiş gibi bir hava estiriliyor.” Dedi.

Üniversite mezunu birçok gencin güvenlik soruşturmalarını geçemediğini ve büyük mağduriyetlerin oluştuğunu vurgulayan Turan, sorunlarımıza çözüm üretememe gibi bir sorunumuz olduğunu; kimsenin dinde reform çabası içerisinde olduğunu düşünmediğini söyledi. İslami yapıların sürecin dışında tutulma tehlikesine dikkat çeken Turan, dairenin dışında kalıp sürekli eleştiren pozisyonda olmayı kabul etmememiz gerektiğini sözlerine ekledi. Müslümanların hem iktidar hem de iktidar dışı unsur olarak kalma gibi bir dengeyi yakalamasının önemi üzerinde durarak, İslamcıların asgari müştereklerde bir araya gelmelerinin zorunluluğuna vurgu yaptı.

diyarbakir-20180416-02.jpg

Kaya: Adalet ciddi yara aldı

Üçüncü oturumun ikinci konuşmacısı olarak söz alan Rıdvan Kaya ise, Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kemalist zihniyetin İslami kimliğe savaş açtığını ve dindarlara yönelik çok ciddi baskıların yapıldığını anımsatarak, Ak Parti ile birlikte bu yaklaşımın yerini daha ılımlı pratiğe bıraktığını ifade ederek konuşmasına başladı. Bu ılımlı ve yapıcı tavrın Gülenci yapının kanlı darbe girişiminin ardından farklı bir duruma bıraktığını dile getiren Kaya, “adaletin arka planda kaldığı, medyanın, propaganda araçlarının, aykırı seslerin bastırıldığı, devletin yüceltildiği; “devlet ne derse o olur” anlayışının hakim olduğu anlayış egemen oldu. Daha önceleri resmi ideolojiyi tartışırken, şimdilerde Osmanlı dizilerini dahi eleştiremeyecek noktaya geldik…”diye konuştu.

Adalet kavramının altını çizmek istediğini söyleyen Kaya, adaletin ciddi yara aldığını, toplumun hemen hemen tüm kesimlerinde ciddi huzursuzlukların yaşandığını ifade etti.

Cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklara da dikkat çeken Kaya, haksızlıklara karşı çıkmanın, eleştirmenin önemi üzerinde durarak konuşmasını sürdürdü.

diyarbakir-20180416-03.jpg

Beyazyüz: Allah insanı ahlakıyla ahlaklansın diye yaratmıştır

Üçüncü oturumun üçüncü konuşmacısı olarak sözü Abdulhakim Beyazyüz aldı. Allah’ın insanı kendisinin ahlakıyla ahlaklansın diye yarattığının altını çizerek konuşmasına başlayan Beyazyüz, tarihinde din devlet ilişkileri ve devletin dine yönelik müdahaleleri üzerinde durdu.

Ak Parti döneminde atılan olumlu adımlar üzerinde de duran Beyazyüz, Ak Parti’nin laikliği daha özgürlükçü olarak yorumlandığının altını çizerek, Ak Parti döneminde dine yönelik duruşu, Ali Bardakoğlu dönemi, Mehmet Görmez dönemi ve Ali Erbaş olmak üzere üçe ayırdı.

Beyazyüz dinde yenilik tartışmalarıyla ilgili olarak ise şunları kaydetti: “Yenilik tartışmalarına gelince bu tartışmalara birçok siyasetçinin açık olduğunu görüyoruz. Adnan Menderes ve birçok siyasetçi döneminde bu tartışmaların yaşandığını görüyoruz. Burada belli bir yenilenme kast etmiştir. kaynaklarında da din şuralarında da dinde yenilenme tartışmaları olmuştur. Kast edilenin dinin yorumlanması ve gönümüz sorunlarına çözüm üretilmesi bağlamında tartışmaya açıldığını düşünüyorum. Geçmişte olduğu gibi soruna gereken desteğin verilmemesi tartışmaların önünü kesmektedir…”

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Gazze’de UNRWA’ya Bağlı Kurumlarda Genel Grev

Gazze’deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) bağlı kurumlarda, mali kriz yaşayan ajansın çok …

Moody’s: Vergi Yaptırımı ABD İçin de Çin İçin de Olumsuz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's, ABD'nin Çin'e uyguladığı ek vergi yaptırımlarının iki ülke için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.