Çarşamba, 26 Eylül 2018
Free website traffic to your site!

10.000 Ekmeğimizin Sadece 3’ünü Paylaşabildik

​​​​​​​2017’de dünya toplam gayri safı hasılasının yüzde 0,03’ünü ihtiyaç sahipleri ile paylaştı, yani ürettiği 10.000 ekmeğin sadece 3’ünü verebildi. Buna karşılık ürettiği her 10.000 ekmeğin 150/200 kadarını başta çöpe atarak israf etti.

Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah, dilediğine kat kat arttırır. Allah (ihsanı) bol olandır, bilendir.” (Bakara: 261)

Geçtiğimiz 2017 yılında tüm dünyada devletler ve özel kuruluşlar tarafından yapılan ve kayıt altına alınan insani yardımların toplamı 27,3 milyar dolar oldu. 2017’nin sonu itibarıyla dünyanın gayri safi hasılası ise 79.9 trilyon dolara ulaşmıştı. Bu rakamlara baktığımızda dünya gayri safi hasılasının yüzde 0.03’ünü paylaşmış oldu.

İngiltere merkezli bağımsız uluslararası bir organizasyon olan Development Initiatives (DI) tarafından yıllık olarak yayınlanan “Küresel İnsani Yardım Raporu”nun (Global Humanitarian Assistance Report) 2018 sayısında çeşitli istatistikler gün yüzüne çıktı. Söz konusu rapora göre dünya genelinde insani yardım yapan ülkeler arasında 8,1 milyar dolar ile 1. sıraya yerleşti. Yaklaşık 850 milyar dolarlık milli gelire sahip olan ülke bu durumda milli gelirinin yaklaşık yüzde 1’ini ihtiyaç sahipleriyle paylaşmış oldu.

Birleşik Devletleri (6,68 milyar dolar), (2,98 milyar dolar) ve Birleşik Krallık (2,52 milyar dolar) listede Türkiye’nin arkasında yer aldılar. Oysa bu ülkelerin milli gelirlerine baktığımızda 19,3 trilyon dolar, 3,8 trilyon dolar ve Birleşik Krallık 2,6 trilyon dolar ile Türkiye’nin çok üzerinde bulunuyorlar.

Yazının Devamı >>>

Haksöz Haber sitesinden alınmıştır.

Free website traffic to your site!

Bu Haberler de var

Irak’ta Hükümet Kurma Süreci Nereye Gidiyor?

Irak'ta hükümet kurma çalışmaları, tıpkı eskiden olduğu gibi mezhepsel hatlar ve Washington ile Tahran arasındaki …

Erdoğan: BMGK yaşanan zulümlere seyirci kalan bir yapı olmuştur

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi, veto hakkına sahip 5 üyenin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.